فروش جوجه شترمرغ

فروش جوجه شترمرغ کانادایی (گردن آبی) که از آنها به منظور تولید پر، پوست، گوشت و تخم استفاده می شود، با بالاترین کیفیت در شرکت آریا منتخب قابل عرضه می باشد.
شترمرغ از قرن نوزدهم به صورت تجاری در آفریقای جنوبی رشد و آن زمان فقط پرهای این پرنده در صنعت مد ارزشمند بود. در حوالی سال 1914، این صنعت سقوط کرد و در دهه 1970 با پوست به عنوان محصول اصلی دوباره شروع به فعالیت کرد. در آفریقای جنوبی، پوست شترمرغ هنوز محصول اصلی می باشد.
تولید داخلی شترمرغ در کشورهایی غیر از آفریقای جنوبی در دهه 1970 آغاز شد. همگی به سرعت متوجه شدند این پرنده بسیار مقاوم در شرایط آب و هوایی مختلف و به زمین های وسیعی نیاز ندارند. اکنون شترمرغ در بسیاری از کشورها از جمله ایران پرورش می‌یابند. اکثر تولیدکنندگان امروزی شترمرغ را برای گوشت خود با پوست، پر، چربی، پوسته تخم مرغ و سایر قسمت های پرنده به عنوان محصولات جانبی پرورش می دهند.

فروش جوجه شترمرغ

مزایای جوجه شترمرغ

فروش جوجه شترمرغ به منظور استفاده از پرنده جهت نسل کشی یا پرواری

شترمرغ بزرگترین پرنده زنده که ارتفاع آن تا 2.75 متر و 150 کیلوگرم وزن می گیرد. پرهای شترمرغ کرکی و متقارن می باشد. جوجه های شترمرغ در رنگهای قهوه ای، زرد، نارنجی و کرم خالدار با لکه های سیاه در پشت وجود دارند.

 • شترمرغ نر بالغ عمدتاً سیاه با بالهای اولیه سفید، پرهای دم و گردن خاکستری رنگ می باشد.
 • شترمرغ ماده سراسر بدن خاکستری قهوه ای، با بالهای اولیه خاکستری روشن تا سفید و پرهای دم به رنگ قهوه ای  می باشد.

سرعت و حرکت

شترمرغ ها نمی توانند پرواز کنند، ولی دونده های قوی هستند که می توانند تا 43 مایل در ساعت بدوند. این پرنده ممکن است از بال های خود به عنوان ‘سکان’ استفاده کند تا به آنها در تغییر جهت در حین دویدن کمک کند. پاهای قدرتمند و بلند شترمرغ می تواند 10 تا 16 فوت را در یک قدم بپوشاند. این پاها همچنین می توانند سلاح های قدرتمندی باشند. لگد شترمرغ می تواند انسان یا شکارچی احتمالی مانند شیر را بکشد. هر پای دو انگشتی یک پنجه بلند و تیز دارد.

گله و تولیدمثل

شترمرغ ها در گله های کوچکی زندگی می کنند که معمولاً کمتر از 12 پرنده دارند. نرهای آلفا این گله ها را نگهداری می کنند و با مرغ غالب گروه جفت گیری می کنند. نر گاهی اوقات با سایرین در گروه جفت می شود و نرهای سرگردان نیز ممکن است با مرغ های کوچکتر جفت گیری کنند. همه مرغ‌های این گروه تخم‌های خود را در لانه مرغ غالب قرار می‌دهند، اگرچه به مرغ‌های او مرکز برجسته‌ای داده می‌شود. مرغ و نر غالب به نوبت تخم‌های غول‌پیکر را جوجه‌کشی می‌کنند که وزن هر یک از آنها به دوجین تخم مرغ می‌رسد.

رفتار و رژیم غذایی

برخلاف تصور رایج، شترمرغ ها سر خود را در شن فرو نمی کنند. احتمالا یکی از رفتارهای دفاعی پرنده سرچشمه می گیرد. با نزدیک شدن به مشکل، شترمرغ ها پایین دراز می کشند و گردن دراز خود را به زمین فشار می دهند تا کمتر دیده شوند. پرهای آنها به خوبی با خاک شنی ترکیب می شود و از فاصله دور به نظر می رسد که سر خود را در ماسه فرو کرده اند.
شترمرغ ها معمولاً گیاهان، ریشه ها و دانه ها را می خورند اما حشرات، مارمولک ها یا سایر موجودات موجود در زیستگاه گاهی اوقات خشن خود را نیز می خورند.

استاندارد و تجهیزات سالن پرورش جوجه شترمرغ

 • تعریف یا مشخصات فنی سالن پرورش

  محل پرورش بوقلمون گوشتی تشکیل شده است از سالن پرورش و پیش سالن که در یک ردیف می باشد به عبارتی یک متراژ مشخص از سالن اصلی را برای پیش سالن در نظر می گیرند و توصیه می شود در ظرفیت های بالای ۵۰۰۰ قطعه بوقلمون گوشتی سالن به دو نیم سالن تقسیم شود سپس پیش سالن در وسط نیم سالنها قرار داده شود و این بدین منظور است تا توزیع حرارت و خدمات رسانی در حین تولید و رشد و نمو پرنده بهتر و راحت تر صورت پذیرد عرض سالن همیشه ۱۲ متر بوده و طول سالن بستگی به تعداد گله تعیین می‌گردد ارتفاع سالن در کنار ها 2.30  سانتیمتر درتاج سالن 3.50 سانتیمتر در نظر گرفته می شوند بدین صورت سقف سالن از شیب لازم نیز برخوردار خواهد بود کف سالن نیز بایستی دارای شیب ملایمی باشد که آب حاصل از شستشوی پایان هر دوره به راحتی از سالن خارج شود.

 • عایق کاری سالن

  عایق کاری و جلوگیری از تبادل حرارتی چه در فصول سرد و چه در فصول گرم در سالن های کاملاً بسته از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است جلوگیری از سرد شدن بیش از حد سالن و یا صرف انرژی و سوخت بیشتر در این مواقع و همچنین ایجاد تمهیداتی در جهت جلوگیری از گرم شدن بیش از حد سالن که موجب افت وزن کاهش تولید و غیر اقتصادی شدن دوره را موجب می‌شود از اهمیت بسزایی برخوردار است وجود اختلاف ارتفاع به متراژ ۴۰ سانتی متر از کف مزرعه و پر کردن آن با سنگ و خاک و بتن کف و همچنین یک لایه پشم شیشه با قابلیت شستشو در زیر سقف ساختمان و استفاده از سازه های مناسب در دیوارکشی و پیش سال نیز به عنوان مدخل ورودی سالن اصلی از جمله عوامل مهم در یک عایقکاری موفق  در طراحی سالن ها محسوب می‌شود.

 • منبع آب سال پرورش

  آب مزرعه پرورش بوقلمون بایستی از دو منبع در سیستم آبرسانی به سالن تامین شود یکی منبع اصلی آب که به صورت هوایی و یا در بالاترین نقطه توپوگرافی مزرعه احداث و یا نصب می‌شود و دیگر منبع داخل پیش سالن که به عنوان تعدیل کننده حرارت آب و همچنین به عنوان منبع اختلاط دارو و واکسن استفاده می شود.

 • منبع حرارتی
  بهترین نوع تولید حرارت سالن‌پرورش استفاده از هیترهای درونسوز و انتقال حرارت غیرمستقیم به داخل سالن می باشد این سیستم مانع سوختن اکسیژن سالن می‌شود البته منابع مختلفی به عنوان تامین کننده حرارت داخل سالن استفاده می‌شود که از هزینه اولیه کمتری برخوردار است ولی در حین تولید مشکلات خاص خودش را به همراه دارد مانند چهارشاخ و مشعل های گازی تونلی که به نوبه خود ضمن کاهش اکسیژن سالن و افزایش گازکربنیک و مونواکسیدکربن خطرات آتش‌سوزی بستر و پرنده را نیز گاها موجب می شود که در حال حاضر این روش توصیه نمی‌شود.
 • مادر مصنوعی

  در پرورش روزهای اول بهتر است از مادر مصنوعی استفاده شود، مادر مصنوعی تجاری ممکن است با منبع الکتریکی و یا گازی ساخته و عرضه گردد بهرحال به ازای هر مادر مصنوعی می توان ۲۵۰ قطعه جوجه یک روزه بوقلمون گوشتی را در نظر گرفت در این حالت استفاده از گارد محافظ به منظور جلوگیری از پراکنده شدن جوجه ها لازم می باشد برای هر مادر سه آبخوری زنگوله ای و شش عدد دانخوری در نظر گرفته می‌شود.

 • نوردهی

  برنامه نوردهی بوقلمون از جوجه تا مراحل بالاتر یکی از عوامل مهم دوره پرورشی بوده که بدین ترتیب می باشد جوجه های یک روزه تا ۳۶ ساعت به مدت ۲۴ ساعت نور مداوم و سپس یک ساعت خاموشی از ۳۶ ساعت تا زمان کشتار به مدت ۱۴ ساعت نور ۱۰و ساعت خاموشی با نور خیلی ضعیف در طول مدت تاریکی در حدیکه پرنده قدرت دیدن دانخوری و آبخوری را داشته باشند دقت شود که نوردهی سالن به طور کامل صورت پذیرد و از لامپ بیش از ۶۰ وات استفاده نشود همچنین از منعکس کننده های مخروطی که نور را از یک نقطه از کف سالن متمرکز می‌کند استفاده نگردد و در صورت استفاده از منعکس کننده تخت بهتر است از ارتفاع لامپ در فاصله 2.20 سانتی متر از سطح جوجه ‌بوقلمون ها بهره جست.

 • تهویه

  تهویه، کلید اصلی در مدیریت پرورش

  یکی از نکات اصلی و کلیدی در مدیریت پرورش قابلیت تهویه در سالن‌های بسته می باشد در محاسبه تهویه ها باید حداکثر تهویه را در نظر داشت این قابلیت بایستی ۷ و نیم متر مکعب در ساعت به ازای هر کیلوگرم وزن زندگی بوقلمون را دارا باشد در شرایط هوایی گرم به ازای هر ۱۰ هزار مترمکعب در ساعت تهویه ۲ متر مربع پد خنک کننده به قطر ۱۰ سانتی متر لحاظ می‌گردد تا قابلیت عبور هوا به میزان یک و نیم متر بر ثانیه را دارا باشد تا ضمن کاهش حرارت سالن موجبات ایجاد رطوبت در سالن را نیز سبب شود.

  تراکم گله با توجه به سن و نوع و جنس پرنده :

  1. سن پرنده بین 0 تا ۴ هفته باشد تراکم گله در هر متر مربع در نر 7 قطعه و ماده 10 قطعه
  2. سن پرنده بین ۵ تا ۸ هفته باشد تراکم گله در هر متر مربع در نر 5 قطعه و ماده 7 قطعه
  3. سن پرنده بین ۹ تا ۱۲ هفته باشد تراکم گله در هر متر مربع در نر 4.3 قطعه و ماده 5 قطعه
  4. سن پرنده بین ۱۳ تا ۱۶ هفته باشد تراکم گله در هر متر مربع در نر 3.6 قطعه و ماده 4.3 قطعه
  5. سن پرنده بین 17 تا 20 هفته باشه تراکم گله در هر متر مربع در نر 2.7 قطعه

   باید توجه داشت در صورت عدم رعایت نسبت تراکم با مشکلاتی مواجه خواهیم شد مانند کاهش رشد، عدم یکنواختی گله در انتهای دوره پرورش،  افزایش ضریب تبدیل و مرگ و میر، افزایش وازدهها و حذفی ها، مشکلات بهداشتی و عوامل بیماری‌زا

 • دانخوری و آبخوری

  استفاده از دانخوری بشقابی و ماریچ در طول دوره پرورش، یکی از عوامل مدیریت موفق است در این سیستم ضمن کنترل جیره مصرفی، موجبات کاهش ضریب تبدیل به دلیل جلوگیری از ریخت و پاش دامی نیز میسر می‌شود در این راستا از دانخوری های دستی نیز می‌توان بهره جست ولی باید در نظر داشت که حتماً از دانخوریهای متناسب با پرورش بوقلمون استفاده نمود در 2 تا 3هفته اول از دانخوری مخصوص جوجه استفاده می شود بدین ترتیب برای هر ۴۰ قطعه جوجه یک دانخوری سینی در نظر گرفته می شود.
  آبخوری، استفاده از آبخوری اتوماتیک به ازاء هر ۱۰۰قطعه جوجه یک آبخوری زنگوله‌ای و یا به ازای هر قطعه بجوجه یک سانتی متر آبخوری ناودانی سیفونی تا پایان دوره پیشنهاد می گردد.

زندگی و توان مقاومت جوجه تا حدود زیادی بستگی به شیوه های مدیریت دارد و تلفات جوجه ها حدود ۴۰ درصد است. بر اساس آمارهای موجود به طور متوسط از هر شترمرغ ماده در سال ۲0 جوجه تولید می شود. از نقطه نظر کیفیت پوست، شترمرغ سیاه آفریقایی بالاترین کیفیت پوست را داراست. هم چنین بیشترین مقدار روغن برای تولید محلول ها و پمادهای پوستی را همین نوع شترمرغ از آن خود کرده است. از پوست یک شتر مرغ سیاه آفریقایی ۱۴ فوت مربع چرم به دست می آید که از آن می توان سه جفت چکمه با قیمت تقریبی ۸۰۰ دلار برای هر جفت تهیه نمود. از یک شترمرغ گردن سیاه آفریقایی ۲۵۰ پوندی (حدود ۱۱۲ کیلوگرم) می توان ۵۸ کیلوگرم گوشت قرمز به دست آورد.

محصولات مرتبط