قیمت به طور سنتی مهم‌ترین ملاحظات تجاری به ویژه در مناقصات دولتی بوده است. قانون تدارکات عمومی موجود به خریداران در فروش جوجه بوقلمون دستور می‌دهد که محصول یا خدمات را با کمترین قیمت و بهترین کیفیت تهیه کنند و طبق یک مصوبه دولت در جولای۲۰۱۷ محصولات تولید داخل از ۱۵ درصد مزیت قیمت برخوردار می‌شوند. به طور کلی، کمترین قیمت در مناقصات تدارکات عمومی برنده می‌شود، با این حال، گاهی اوقات تحلیل چرخه عمر یا خرید بهترین ارزش در نظر گرفته می‌شود.
هم در فروش دولتی و هم در بخش خصوصی، تأمین مالی خلاق، که هزینه‌های نقدی اولیه را کاهش می‌دهد یا شرایط پرداخت را افزایش می‌دهد، می‌تواند برای مشتریان ارزش زیادی داشته باشد.

فروش جوجه بوقلمون

شرکت آریا منتخب پارسیان در فروش بوقلمون با نژادهای بومی و صنعتی با عنوانین زیر سرآمد می باشد.

 1. جوجه بوقلمون بومی برنز، بوربون
 2. جوجه بوقلمون صنعتی بیوتی

مزایای جوجه بوقلمون

لیست قیمت خوراک بوقلمون

لیست-قیمت-خوراک-بوقلمون
جوجه بوقلمون بیوتی دوماهه

چرا از گوشت بوقلمون استفاده نماییم

بوقلمون منبع بسیار غنی از پروتئین، نیاسین، ویتامین B6 و اسید آمینه تریپتوتان که علاوه بر این مواد مغذی، حاوی روی و ویتامین B12 نیز می باشد. گوشت سفید بدون پوست بوقلمون کم چرب بوده و منبع عالی پروتئین بالا است.
بوقلمون همچنین دارای خواص ضد سرطانی و منبع بسیار خوبی از سلنیوم معدنی می باشد که یک جزء ضروری برای متابولیسم هورمون تیروئید، سیستم دفاعی آنتی اکسیدانی و عملکرد سیستم ایمنی است. مطالعات علمی نشان داده اند که مصرف سلنیوم می تواند بروز سرطان را کاهش دهد.
بوقلمون سبک و بدون پوست دارای چربی اشباع شده و چربی کل کمی است. همچنین حاوی کلسترول کمتری نسبت به گوشت مرغ، خوک یا گاو است. همچنین گوشت بوقلمون دارای خواص تقویت کننده خلق و خو و حاوی تریپتوتان که سروتونین تولید می کند، یک انتقال دهنده عصبی که به بهبود خلق و خوی شما کمک می کند. همانطور که شواهد علمی نشان می دهد تریپتوتان همچنین نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی دارد.
ویتامین B6 و نیاسین موجود در بوقلمون برای تولید انرژی در بدن ضروری و برای تبدیل پروتئین ها، چربی ها و کربوهیدرات های بدن به انرژی قابل استفاده مهم است. بوقلمون به عنوان منبعی غنی از ویتامین B6، اهدای متیل را در فرآیند اصلی سلولی “متیلاسیون” تسهیل می کند. از طریق این فرآیند، گروه های متیل از یک مولکول به مولکول دیگر منتقل می شوند که منجر به تشکیل طیف گسترده ای از مولکول های فعال که برای بدن مهم هستند.
تریپتوتان موجود در بوقلمون در درمان بی خوابی مزمن موثر و خواب را تقویت می کند، پس به کسانی که از بی خوابی رنج می برند توصیه می شود. علاوه بر این افرادیکه مراقب مصرف چربی خود می باشند، به گوشت بوقلمون سفید پایبند باشند.

فروش جوجه بوقلمون در جهان

بوقلمون بومی آمریکای شمالی هستند. آنها نوعی از طیور هستند که به همراه جوجه ها به راسته گالیفرم ها تعلق دارند. دو گونه بوقلمون وحشی وجود دارد: بوقلمون وحشی آمریکای شمالی (Meleagris gallopavo) و بوقلمون آمریکایی مرکزی (M. ocellata). تولید جهانی گوشت بوقلمون حدود ۵٫۷ میلیون تن در سال است. از این میزان، بیش از ۶۰ درصد در آمریکای شمالی، که خانه بومی بوقلمون است، تولید می شود. بوقلمون غیر اهلی (Melagris ocellata) هنوز هم در مناطق دورافتاده آن یافت می شود. اگرچه بیش از ۵۰۰ سال پیش اهلی شده بود، اما تنها در قرن بیستم بود که بوقلمون ها برای گوشت خود مورد استثمار قرار گرفتند. قبل از این، بوقلمون ها برای پرهایشان انتخاب شده و در نمایشگاه های طیور به نمایش گذاشته می شدند. بوقلمون ها توسط اسپانیایی ها که آنها را به عنوان یک حیوان اهلی مورد علاقه در میان آزتک ها یافته بودند به اروپا بردند. آزتک ها از بوقلمون ها به عنوان منبع پروتئین (گوشت و تخم مرغ) استفاده می کردند و از پرها برای تزیین استفاده می کردند.

فروش جوجه بوقلمون مدرن

مانند بسیاری از گونه‌های گالی‌فرم، ماده (مرغ) کوچک‌تر از نر (قوم یا گوزن) است و عموماً رنگارنگ‌تر است. بوقلمون ها دارای طول بال های ۱٫۵ تا ۱٫۸ متر (تقریباً ۶ فوت) هستند و بوقلمون های نر دارای یک زائده گوشتی متمایز هستند که از منقار آویزان است که به آن اسنود می گویند. طول عمر معمول برای یک بوقلمون ۱۰ سال است و بوقلمون های نژاد خالص تقریباً ۴ ۵ ماه طول می کشد تا به اندازه کامل رشد کنند. بلوغ کامل بوقلمون های مرغ ۱۶ هفته طول می کشد و میانگین وزن آن ۳٫۶ کیلوگرم (۸ پوند) تا ۷٫۲ کیلوگرم (۱۶ پوند) است. بالغ شدن بوقلمون تام تقریباً ۱۹ هفته طول می کشد و وزن آن بین ۷٫۲ کیلوگرم (۱۶ پوند) تا ۱۰٫۸ کیلوگرم (۲۴ پوند) است. بوقلمون های بزرگتر ممکن است تا ۱۸٫۱ کیلوگرم (۴۰ پوند) وزن داشته باشند، اما چند هفته بیشتر طول می کشد تا بالغ شوند. یک بوقلمون مولد تام می تواند تا ۱۵۰۰ مرغ را در چرخه شش ماهه تخمگذاری مرغ تولید کند.

مرغ های پرورش دهنده بوقلمون تجاری تنها حدود ۴۵ مرغ زنده (جوجه) در سال تولید می کنند. تخم های بوقلمون ۲۸ روز طول می کشد تا تفریخ شوند.

در حالی که برخی از نژادهای خالص بوقلمون توسط علاقه مندان به طیور نگهداری می شوند، بوقلمون هایی که به صورت تجاری برای گوشت پرورش می یابند، هیبریدهایی هستند که مخصوصاً پرورش داده شده اند (تقابلی بین دو یا چند نژاد مختلف). پرورش تجاری بوقلمون منجر به سویه های هیبریدی شده است که بسیار سریعتر رشد می کنند و بسیار موثرتر از نژادهای خالص خوراک را به وزن بدن تبدیل می کنند. در شرایط ایده آل با جیره متعادل، یک بوقلمون هیبرید سفید مدرن تا ۱۰ هفتگی می تواند به وزن ۶ کیلوگرم برسد، با ضریب تبدیل خوراک (نسبت مقدار خوراک خورده شده به افزایش وزن بدن) حدود ۲:۱٫ . بوقلمون های تجاری به طور خاص برای داشتن گوشت بیشتر در سینه و ران ها پرورش داده می شوند. بوقلمون های پر سفید معمولاً ترجیح داده می شوند زیرا هنگام کندن لکه های رنگدانه ناخوشایندی روی پوست ندارند.

تام یک ‘wattle’ را حمل می کند – یک پوسته پوستی به سمت پایین گردن. زیر این کاربونکل است که در دوران نامزدی تغییر رنگ می دهد. گوشت بوقلمون در تمام طول سال در ایالات متحده مصرف می شود و غذای سنتی در جشن شکرگزاری و کریسمس است. گوشت سینه ۷۰ درصد ارزش لاشه و ۷۳ درصد عملکرد لاشه و پس از آن گوشت ران (۱۳ درصد) قرار دارد. گوشت سینه تنها ۱ درصد چربی دارد. پرورش بوقلمون بسیار دشوارتر از جوجه های گوشتی است، به خصوص در مراحل اولیه. وزن کشتار به استفاده نهایی (میز، رستوران یا فرآوری بیشتر) بستگی دارد و در ایالات متحده قیمت گوشت بسیار رقابتی است. در حال حاضر تام ها آنقدر گوشت سینه دارند که قادر به جفت شدن نیستند و در نتیجه مرغ ها به طور مصنوعی لقاح می شوند. رشد سریع و تمرکز بر گوشت سینه، پاهای آنها را که به سرعت رشد نکرده اند، تحت فشار قرار داده است. بنابراین، اختلالات اسکلتی، به ویژه دیسکندروپلازی تیبیا (در استخوان ساق پا)، معمولاً دیده می‌شود، اگرچه عوامل مؤثر دیگری به ویژه با تغذیه، مانند کمبود ویتامین D3 وجود دارد.

از هر مرغ سالانه حدود ۴۵ تا ۶۰ مرغ تولید می شود. مرگ و میر خیلی زودهنگام می تواند زیاد باشد و ممکن است به بهداشت جوجه کشی مربوط باشد که منجر به عفونت کیسه زرده و ناف و امتناع از خوردن و/یا نوشیدن می شود. اگرچه چندین نژاد وجود دارد، هیبرید پر سفید در حال حاضر معمولاً در صنعتی استفاده می شود که در سطح جهانی توسط دو شرکت پرورش دهنده با ۷۵ درصد از سهم بازار تحت سلطه است.

جوجه کشی بوقلمون

جوجه کشی های بزرگتر به تولیدکنندگان قراردادی عرضه می کنند، در حالی که تعدادی جوجه کشی کوچکتر وجود دارند که طیورهای یک روزه بوقلمون را در اختیار مرغداران حیاط خلوت قرار می دهند. بوقلمون تجاری اصلی مورد استفاده در استرالیا پرنده سفید هیبریدی است که نتاج نر و ماده مخصوصاً انتخاب شده است. نرها به دلیل ساختار بدنی و سرعت رشد سریع انتخاب می شوند در حالی که ماده ها به دلیل نداشتن جوجه زایی، توانایی تولید تخم مرغ و سرعت رشد انتخاب می شوند.

مراحل تولید تجاری گوشت بوقلمون در اصل مشابه مراحل تولید تجاری گوشت مرغ است. اطلاعات مربوط به تولید گوشت مرغ تجاری را می توان در قسمت جوجه های پرورشی، توالی مزرعه پرورش دهنده و توالی مزرعه مرغ گوشتی یافت.

اطلاعات مربوط به پرورش و نگهداری بوقلمون برای تولیدکنندگان کوچک حیاط خلوت را می توان در سایت طیور یافت، که حاوی مقاله ای است که توسط Gerry Bolla، افسر دام کشاورزی NSW (Poultry) نوشته شده است.

تولید بوقلمون استرالیا در سالهای اخیر (۲۰۱۳) حدود ۲۲۵۰۰ تن در سال بوده است که بسیار کمتر از ۳۶۴۰۰ تن تولید شده در سال ۲۰۰۷ است. این صنعت بیش از ۲۰۰ متر در سال از تقریباً ۵ میلیون پرنده فرآوری شده تولید می کند. فدراسیون ترکیه استرالیا بیش از ۲۰ عضو دارد. سه تولید کننده اصلی وجود دارد: اینگامز اینترپرایز با به طور متوسط ​​۴۶۰۰۰ بوقلمون فرآوری شده در هفته (۶۰ تا ۶۵ درصد از سهم بازار) بر بازار تسلط دارد. دو نفر دیگر ۱۵۰۰۰ و ۱۰۰۰۰ در هفته دارند. حداقل یک تولید کننده بزرگ گله های پرورشی ندارد و برای جوجه کشی تخم می خرد و همه تولیدکنندگان بزرگ پرورش دهندگان قراردادی دارند. علاوه بر این، چندین تولید کننده کوچک وجود دارد که همه آنها پرندگان خود را پرورش می دهند. پنج کارخانه فرآوری اختصاصی و تقریباً شش کارخانه برای پردازش بوقلمون و مرغ وجود دارد. بوقلمون های سفید و هیبریدی تقریباً به طور انحصاری مورد استفاده قرار می گیرند و مانند جاهای دیگر، لقاح مصنوعی به جای جفت گیری طبیعی انجام می شود. یک مرغ ممکن است بیش از ۱۰۰ تخم در سال بگذارد، اما کمتر از ۹۰ مرغ احتمالاً برای پردازش وزن این تخم‌ها زنده می‌مانند. پرندگان در مزارع پرورش دهنده جداگانه نگهداری می شوند و هر مزرعه حداکثر ۷۰۰۰ مرغ دارد. این لایه ها در گله های تا ۳۰۰۰ هستند و در سوله های جوجه های گوشتی، معمولا ۴ تا ۵ در مزارع بزرگ نگهداری می شوند. کاه، تراشه های چوب و خاک اره مواد بستر مورد استفاده هستند. اینها معمولاً در پایان هر دسته تغییر می کنند. چالش های اصلی در این صنعت شامل کنترل محیطی، قوام تولید تخم مرغ، پرورش طیور، مدیریت بستر به دلیل کیک شدن و تشدید نشت آب آشامیدنی است.

بوقلمون های آزاد با قیمت مناسب در چند مزرعه کوچک تولید می شوند. برخی از تولیدکنندگان ادعا می‌کنند که بوقلمون‌های ارگانیک رشد کرده‌اند، اما در حال حاضر دستیابی به خوراک‌های ارگانیک و مطابقت با سایر الزامات دشوار است.

بوقلمون های دره رنگین کمان، یک پرورش دهنده بزرگ، حدود ۶۵۰۰۰۰ تخم بوقلمون در سال تولید می کنند. بسیاری از آنها برای جوجه کشی به تولیدکنندگان فروخته می شوند و برخی از مرغ ها توسط کشاورزان کوچک برای رشد خریداری می شوند. بازار صادرات کوچکی برای تخم مرغ به تایوان وجود دارد.

تقاضا برای بوقلمون های کامل عمدتاً در کریسمس است و معمولاً برای پرندگان کوچکتر با وزن زنده ۴٫۵ تا ۶٫۵ کیلوگرم است. برای پرورش دهندگان بزرگ، این شاید تنها ۱۰ درصد از تولید را تشکیل می دهد و عمدتاً مرغ است. برای بقیه سال، تقاضا برای محصولات فرآوری شده بیشتر، عمدتاً از محصولات سنگین، مانند محصولات استخوان دار یا نیمه بدون استخوان است. اینها نیم سینه پخته شده، رول برش سینه، کباب سینه یخ زده، بوفه پخته شده و کباب ران هستند. گوشت بوقلمون، به ویژه پرندگان کامل، در استرالیا در مقایسه با ایالات متحده که رقابت مطلوبی با گوشت جوجه های گوشتی دارد، گران است. دلایل این امر عبارتند از مقیاس نسبی تولید، تفاوت در تقاضای فصلی، هزینه خوراک و نیروی کار ارزان. خوراک بیش از ۶۰ درصد به هزینه تولید کمک می کند، در حالی که هزینه پرورش مرغ حدود ۱۵ درصد است.

جیره ها به طور خاص فرموله می شوند و مرغ ها به طور آزاد تغذیه می شوند، اما معمولاً از هفته های ۱۶ تا ۱۸ به بعد محدود می شود. از ۲ ۳ هفته اول، طیور با یک رژیم غذایی با پروتئین بالا قبل از شروع تغذیه، سپس یک رژیم غذایی آغازین با کاهش سطوح پروتئین، اما افزایش سطح انرژی در فرمول های بعدی برای کاهش وزن تغذیه می شوند.

مرغ ها علیه آنتریت خونریزی دهنده، وبا و آبله مرغان واکسینه می شوند. این باعث ایمنی برای جوجه هایی می شود که معمولاً در برنامه واکسیناسیون نیستند. جوش سرسیاه توسط یک انگل تک یاخته ای ایجاد می شود که می تواند در آب آشامیدنی، خوراک یا مدفوع منتقل شود. می توان با استفاده از داروها در خوراک از آن جلوگیری کرد.

بازاریابی
اسرائیل بیشترین مصرف سرانه گوشت بوقلمون را با ۱۱٫۲۵ کیلوگرم دارد، در حالی که این رقم برای استرالیا ۰٫۸۳ کیلوگرم است. به طور سنتی، بوقلمون ها در کریسمس و عید پاک به عنوان پرندگان بزرگ خریداری می شوند که از ۲٫۵ تا ۵٫۰ کیلوگرم به اضافه اندازه (وزن لباس) متغیر است. این نیاز به آرامی در حال تغییر است زیرا خانواده ها در زمان های دیگر سال پرندگان کوچک تری را برای یک وعده غذایی خریداری می کنند. «فرآوری بیشتر» قسمت های بوقلمون به پردازنده این امکان را می دهد که سهم بیشتری از بودجه مصرف کننده را جذب کند. مصرف کننده اکنون می تواند بیش از شصت قطعه مختلف بوقلمون و محصولات بوقلمون فرآوری شده دیگر مانند ژامبون بوقلمون، استیک و سوسیس (دودی و آب پز) خریداری کند.

استاندارد و تجهیزات سالن پرورش جوجه بوقلمون

 • تعریف یا مشخصات فنی سالن پرورش

  محل پرورش بوقلمون گوشتی تشکیل شده است از سالن پرورش و پیش سالن که در یک ردیف می باشد به عبارتی یک متراژ مشخص از سالن اصلی را برای پیش سالن در نظر می گیرند و توصیه می شود در ظرفیت های بالای ۵۰۰۰ قطعه بوقلمون گوشتی سالن به دو نیم سالن تقسیم شود سپس پیش سالن در وسط نیم سالنها قرار داده شود و این بدین منظور است تا توزیع حرارت و خدمات رسانی در حین تولید و رشد و نمو پرنده بهتر و راحت تر صورت پذیرد عرض سالن همیشه ۱۲ متر بوده و طول سالن بستگی به تعداد گله تعیین می‌گردد ارتفاع سالن در کنار ها ۲٫۳۰  سانتیمتر درتاج سالن ۳٫۵۰ سانتیمتر در نظر گرفته می شوند بدین صورت سقف سالن از شیب لازم نیز برخوردار خواهد بود کف سالن نیز بایستی دارای شیب ملایمی باشد که آب حاصل از شستشوی پایان هر دوره به راحتی از سالن خارج شود.

 • عایق کاری سالن

  عایق کاری و جلوگیری از تبادل حرارتی چه در فصول سرد و چه در فصول گرم در سالن های کاملاً بسته از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است جلوگیری از سرد شدن بیش از حد سالن و یا صرف انرژی و سوخت بیشتر در این مواقع و همچنین ایجاد تمهیداتی در جهت جلوگیری از گرم شدن بیش از حد سالن که موجب افت وزن کاهش تولید و غیر اقتصادی شدن دوره را موجب می‌شود از اهمیت بسزایی برخوردار است وجود اختلاف ارتفاع به متراژ ۴۰ سانتی متر از کف مزرعه و پر کردن آن با سنگ و خاک و بتن کف و همچنین یک لایه پشم شیشه با قابلیت شستشو در زیر سقف ساختمان و استفاده از سازه های مناسب در دیوارکشی و پیش سال نیز به عنوان مدخل ورودی سالن اصلی از جمله عوامل مهم در یک عایقکاری موفق  در طراحی سالن ها محسوب می‌شود.

 • منبع آب سال پرورش

  آب مزرعه پرورش بوقلمون بایستی از دو منبع در سیستم آبرسانی به سالن تامین شود یکی منبع اصلی آب که به صورت هوایی و یا در بالاترین نقطه توپوگرافی مزرعه احداث و یا نصب می‌شود و دیگر منبع داخل پیش سالن که به عنوان تعدیل کننده حرارت آب و همچنین به عنوان منبع اختلاط دارو و واکسن استفاده می شود.

 • منبع حرارتی
  بهترین نوع تولید حرارت سالن‌پرورش استفاده از هیترهای درونسوز و انتقال حرارت غیرمستقیم به داخل سالن می باشد این سیستم مانع سوختن اکسیژن سالن می‌شود البته منابع مختلفی به عنوان تامین کننده حرارت داخل سالن استفاده می‌شود که از هزینه اولیه کمتری برخوردار است ولی در حین تولید مشکلات خاص خودش را به همراه دارد مانند چهارشاخ و مشعل های گازی تونلی که به نوبه خود ضمن کاهش اکسیژن سالن و افزایش گازکربنیک و مونواکسیدکربن خطرات آتش‌سوزی بستر و پرنده را نیز گاها موجب می شود که در حال حاضر این روش توصیه نمی‌شود.
 • مادر مصنوعی

  در پرورش روزهای اول بهتر است از مادر مصنوعی استفاده شود، مادر مصنوعی تجاری ممکن است با منبع الکتریکی و یا گازی ساخته و عرضه گردد بهرحال به ازای هر مادر مصنوعی می توان ۲۵۰ قطعه جوجه یک روزه بوقلمون گوشتی را در نظر گرفت در این حالت استفاده از گارد محافظ به منظور جلوگیری از پراکنده شدن جوجه ها لازم می باشد برای هر مادر سه آبخوری زنگوله ای و شش عدد دانخوری در نظر گرفته می‌شود.

 • نوردهی

  برنامه نوردهی بوقلمون از جوجه تا مراحل بالاتر یکی از عوامل مهم دوره پرورشی بوده که بدین ترتیب می باشد جوجه های یک روزه تا ۳۶ ساعت به مدت ۲۴ ساعت نور مداوم و سپس یک ساعت خاموشی از ۳۶ ساعت تا زمان کشتار به مدت ۱۴ ساعت نور ۱۰و ساعت خاموشی با نور خیلی ضعیف در طول مدت تاریکی در حدیکه پرنده قدرت دیدن دانخوری و آبخوری را داشته باشند دقت شود که نوردهی سالن به طور کامل صورت پذیرد و از لامپ بیش از ۶۰ وات استفاده نشود همچنین از منعکس کننده های مخروطی که نور را از یک نقطه از کف سالن متمرکز می‌کند استفاده نگردد و در صورت استفاده از منعکس کننده تخت بهتر است از ارتفاع لامپ در فاصله ۲٫۲۰ سانتی متر از سطح جوجه ‌بوقلمون ها بهره جست.

 • تهویه

  تهویه، کلید اصلی در مدیریت پرورش

  یکی از نکات اصلی و کلیدی در مدیریت پرورش قابلیت تهویه در سالن‌های بسته می باشد در محاسبه تهویه ها باید حداکثر تهویه را در نظر داشت این قابلیت بایستی ۷ و نیم متر مکعب در ساعت به ازای هر کیلوگرم وزن زندگی بوقلمون را دارا باشد در شرایط هوایی گرم به ازای هر ۱۰ هزار مترمکعب در ساعت تهویه ۲ متر مربع پد خنک کننده به قطر ۱۰ سانتی متر لحاظ می‌گردد تا قابلیت عبور هوا به میزان یک و نیم متر بر ثانیه را دارا باشد تا ضمن کاهش حرارت سالن موجبات ایجاد رطوبت در سالن را نیز سبب شود.

  تراکم گله با توجه به سن و نوع و جنس پرنده :

  1. سن پرنده بین ۰ تا ۴ هفته باشد تراکم گله در هر متر مربع در نر ۷ قطعه و ماده ۱۰ قطعه
  2. سن پرنده بین ۵ تا ۸ هفته باشد تراکم گله در هر متر مربع در نر ۵ قطعه و ماده ۷ قطعه
  3. سن پرنده بین ۹ تا ۱۲ هفته باشد تراکم گله در هر متر مربع در نر ۴٫۳ قطعه و ماده ۵ قطعه
  4. سن پرنده بین ۱۳ تا ۱۶ هفته باشد تراکم گله در هر متر مربع در نر ۳٫۶ قطعه و ماده ۴٫۳ قطعه
  5. سن پرنده بین ۱۷ تا ۲۰ هفته باشه تراکم گله در هر متر مربع در نر ۲٫۷ قطعه

   باید توجه داشت در صورت عدم رعایت نسبت تراکم با مشکلاتی مواجه خواهیم شد مانند کاهش رشد، عدم یکنواختی گله در انتهای دوره پرورش،  افزایش ضریب تبدیل و مرگ و میر، افزایش وازدهها و حذفی ها، مشکلات بهداشتی و عوامل بیماری‌زا

 • دانخوری و آبخوری

  استفاده از دانخوری بشقابی و ماریچ در طول دوره پرورش، یکی از عوامل مدیریت موفق است در این سیستم ضمن کنترل جیره مصرفی، موجبات کاهش ضریب تبدیل به دلیل جلوگیری از ریخت و پاش دامی نیز میسر می‌شود در این راستا از دانخوری های دستی نیز می‌توان بهره جست ولی باید در نظر داشت که حتماً از دانخوریهای متناسب با پرورش بوقلمون استفاده نمود در ۲ تا ۳هفته اول از دانخوری مخصوص جوجه استفاده می شود بدین ترتیب برای هر ۴۰ قطعه جوجه یک دانخوری سینی در نظر گرفته می شود.
  آبخوری، استفاده از آبخوری اتوماتیک به ازاء هر ۱۰۰قطعه جوجه یک آبخوری زنگوله‌ای و یا به ازای هر قطعه بجوجه یک سانتی متر آبخوری ناودانی سیفونی تا پایان دوره پیشنهاد می گردد.

بوقلمون بیوتی برنز بالغ

آماده سازی سالن پرورش جوجه بوقلمون

 • شستشوی سالن و تجهیزات

  بعد از پایان کلیه عملیات ساختمانی و یا پایان هر دوره پرورش و خروج کامل پرنده و تخلیه بستر و خارج نمودن تجهیزات سطوح داخلی سالن رو با آب داغ و فشار ۵۲ شستشو و ضدعفونی شود و به مدت یک هفته دربهای سالن را باز تا تهویه کامل صورت پذیرد.
  متعاقباً و قبل از جوجه ریزی تجهیزات نیز شستشو و ضدعفونی شده و در داخل سالن تعبیه گردند و در نهایت عملیات گاز زدن سال نیز دو یا سه روز قبل از جوجه ریزی نیز انجام شود.

 • ضدعفونی سالن و تجهیزات داخل سالن

  بعد از تخلیه سالن و شستشوی سالن و تجهیزات و نصب مجدد آن که حداقل ۳ روز قبل از تحویل جوجه و جوجه ریزی می بایستی انجام شود عملیات ضدعفونی سالن به همراه تجهیزات موجود در آن ۴۸ ساعت قبل از جوجه ریزی بایستی صورت پذیرد

  روشهای مختلف به منظور ضدعفونی سالن که متداولترین آن استفاده از گاز فرمالین می‌باشد به طور مثال برای سالنی به متراژ ۱۲۵۰ متر مربه ۲۰ لیتر فرمالین ۳۰درصد و ۱۰ لیتر پرمنگنات پتاسیم و ۱۰ لیتر آب مورد نیاز است. نکته حائز اهمیت استفاده از ظرف فلزی یا سفالی با حجم معادل ۵ برابر فرمالین و پرمنگنات پتاسیم می‌باشد و نکته بعدی اضافه کردن فرمالین به ظرف حاوی پرمنگنات پتاسیم است در غیر اینصورت موجب انفجار و خطرات ناشی از پاشیدن آن می شود بدین منظور کاربر باید از لباس مخصوص، چکمه و ماسک ضد گاز استفاده نموده و در طول سالن از چندین ظرف استفاده نماید تا کار ضدعفونی با دقت بیشتری صورت پذیرد. در این راستا بایستی سالن دارای ۲۰ درجه سانتیگراد حرارت و ۶۵ درصد رطوبت نسبی باشد و تمام منافذ خروج با کاغذ مسدود شده و بایستی سالن به مدت ۲۴ ساعت تحت این شرایط با تمام تجهیزات قرار گیرد سپس فن ها و تهویه ها را روشن کرده تا گازهای متصاعد شده خارج گردند. استفاده از مه پاشهای  الکتریکی و آجرهای دودزا به منظور ضدعفونی سالن و کلیه تجهیزات موجود نیز از دیگر راهههای ممکن به شمار می‌رود که در این راستا بایستی به دستورالعمل‌های تجاری مربوطه توجه داشت لازم است که دانخوریها و آبخوریهای موجود بعد از تمیز کردن سالن تمیز و ضد عفونی و خشک شوند تا قبل از گاز دادن سالن در داخل سالن نصب گردیده تا به همراه سالن ضدعفونی شوند.

 • بستر

  بستر به عنوان یک عایق مناسب عمل کرده و موجب ایجاد آرامش و راحتی جوجه می شود صرفنظر از جنس بستر که می‌تواند از کاغذ فشنگی، تراشه چوب بایستی خشک و عاری از عوامل بیماری‌زا کپک زده و یا پوسیده نیز باشد. در صورت استفاده از تراشه چوب و یا کاه خرد شده ارتفاع آن را بایستی ۸ سانتیمتر در نظر گرفت و به هیچ عنوان نباید از تراشه چوب ریز و خاک اره استفاده نمود. نکته اصلی مدیریت پرورش در بستر نهفته است که به این مضمون عدم رعایت ایجاد یک بستر خود و گرم مانع از جذب شدن زرده موجود در کیسه زرده باقیمانده از دوران جنینی جوجه شده و نهایتاً موجب بروز عفونت و مرگ و میر جوجه ها در هفته اول و دوم سن جوجه ها خواهد شد.

 • گرم کردن سالن

   اگر سالن از عایق کاری خوبی برخوردار باشد می‌توان از همان ابتدای دوره ۸۰ تا ۱۰۰ درصد فضای موجود را گرم کرد ولی اگر سالن خوب عایق بندی نشده باشد بهترین راه استفاده از پارتیشن و جداسازی جوجه بوقلمون ها از دیوارهای جانبی به فاصله ۲ تا ۳ متر با استفاده از توری می باشد از این روش در آب و هوای گرم می‌توان به راحتی استفاده نمود درجه حرارت در هفته اول باستی ۳۸ درجه سانتیگراد بوده و به ازای هر هفته ۸/۲ دهم درجه از دمای محیط در سطح چشم پرنده کاسته شود با استفاده همزمان از سیستم حرارت مرکزی و مادر مصنوعی می توان درجه حرارت سالن را به ۲۲ تا ۲۵ درجه سانتیگراد در سطح چشم پرنده رسانیده و از مادر مصنوعی با درجه حرارت ۳۸ درجه سانتی‌گراد نیز در سطح چشم پرنده به طور همزمان استفاده کرد. در این روش برای همسان شدن دمای مادر مصنوعی با دمای سالن هرهفته ۲٫۸ درجه سانتیگراد از گرمای مادر مصنوعی کم می شود و  سپس نسبت به خارج کردن مادر مصنوعی از سرویس دهی اقدام می شود در کل استفاده توأم سیستم حرارت مرکزی و مادر مصنوعی سبب کاهش هزینه‌های تولید حرارت و اتلاف انرژی شده و باعث کنترل بهتر جوجه ها در روزهای اول زندگی نیز می شود.ضمنا چگونگی رفتار جوجه ها، وضعیت گرمایش را تعیین می کند.

 • پیش گرمایی

  پیش گرمایی برای چیست؟ پیش گرمایی یعنی جمع کردن سالن ۲۴ ساعت قبل از جوجه ریزی حال ممکن است این سوال پیش بیاید چرا؟؟

  1. باید کف و بستر سالن باید حتما گرم باشه
  2. از کارکرد صحیح عوامل گرمازا نیز اطمینان پیدا کنیم
  3. رعایت نکردن پیش گرمایی موجب مسائل و مشکلاتی می شود مانند عدم جذب شدن کیسه زرده، اسهال، مشکلات مفاصل پا، بروز کوکسید و سایر بیماری های ویروسی و باکتریایی، افزایش گاز آمونیاک و افزایش ضریب تبدیل که از اهمیت زیادی برخوردار است.
 • رطوبت سالن

  خشک بودن هوای سالن و یا به عبارتی پایین بودن رطوبت نسبی سالن باعث مشکلات تنفسی و از دست دادن آب بدن در زیر بوقلمونها می شود همین مسئله باعث کاهش و افت وزن بیشتر پرنده شده پس در نتیجه به هرطریقی باید این رطوبت را که حدود ۶۰تا ۶۵ درصد می باشد در سالن تامین کرد.
  رطوبت نسبی معمولاً از راه‌های مختلف قابل تامین می باشد مانند رطوبت طبیعی، رطوبت ناشی از پدهای خنک کننده، رطوبت ناشی از بکارگیری سیستم های مه پاش. باید یادآور باشیم گرما و رطوبت زیاد هم اثرات نامطلوبی روی عملکرد گله بوقلمون‌گوشتی میگذارد مانند گرما و رطوبت زیاد از یک طرف موجب افزایش میزان تنفس، باعث آلکالوز تنفسی و عدم تعادل بالانس اسید و باز و نهایتاً راندمان کمتر، افزایش تلفات و سود کمتر و همچنین گرما و رطوبت زیاد از طرف دیگر موجب فعالیت کمتر، مصرف دان کمتر، مصرف ناکافی مواد غذایی و نهایتاً موجبات راندمان کمتر و افزایش تلفات و سود کمتر خواهد شد.

 • خنک کردن سالن

  عمل خنک کردن سالن جز اساسی ترین کار در سیستم مدیریت پرورش تلقی می‌شود بالا رفتن درجه حرارت بیش از حد استاندارد موجب کاهش وزن، جلوگیری از مصرف دان، بالا رفتن مصرف آب، خیس شدن بیش از حد بستر به دلیل آبکی شدن مدفوع و بروز مشکلات ناشی از رطوبت زیاد بوجود می آید. حال درصورتیکه هوای بیرون سالن از رطوبت کافی برخوردار می باشد و درجه حرارت از داخل سالن کمتر باشد در اینصورت فقط با راه اندازی هواکش ها و جریان هوا موجب خنک شدن سالن می گردد.
  در صورتیکه درجه هوا بیرون نسبت به داخل بیشتر از حد معمول باشد با استفاده از هواکش و سیستم خنک کننده می توان نسبت به تعدیل درجه حرارت اقدام کرد.

فیلم انواع بوقلمون

محصولات مرتبط