قیمت جوجه شترمرغ ده روزه  بسته به وزن متغییر است و معمولاً بین یک تا یک کیلو و دویست گرم وزن دارند، که باعث می‌شود در میان پرندگان، سنگین‌ترین جوجه باشد.

 جوجه شترمرغ در بدو تولد حداقل از نظر شکل شبیه به نوع بالغ با گردنی بلند و بدنی چاق و هستند. رنگ پرهای آن‌ها بسیار روشن‌تر است و پرهای نازک بژ، قسمت اعظم بدنشان را پوشانده است. بچه شترمرغ ها دارای گردن های راه راه با لکه های قهوه ای تیره­تر هستند.

جوجه های شترمرغ کم و بیش به اندازه یک جوجه کوچک شترمرغ و بسیار بزرگتر از سایر پرندگان کاملاً رشد یافته باشند. هنگامی که جوجه ها از تخم بیرون می آیند، حدود یک روز یا بیشتر در خواب هستند، اما می توانند تا در سن دو تا سه روزگی خود راه بروند، سپس شروع به دویدن به دنبال یکدیگر و والدین خود می کنند.

بسته به موقعیتی که هستید، یک جوجه ده روزه را می توان با  ۶۰۰ هزار تومان خریداری کرد. یک جفت پرورش دهنده بالغ می تواند تا ۸ میلیون تومان قیمت داشته باشد.

جوجه-شترمرغ

مزایای جوجه شترمرغ

رنگ پر پرنده های نر، سیاه با بال های خارجی سفید بوده و دم آن آراسته می باشد. پرنده ماده معمولاً کوچک تر و دارای پرهای قهوه ای روشن است و قبل از رسیدن به سن بلوغ چندین بار پر ریزی دارد. تولید مثل در شتر مرغ از ۳۰ ماهگی آغاز و بیست سال ادامه می یابد. معمولاً خانواده این پرنده از یک ماده و نر تشکیل می شود. متوسط تعداد تخم گذاری در هر دوره ۴۰ عدد است و دوره خواب روی تخم ۴۲ روز به طول می انجامد. شترمرغ ماده ممکن است خوابیدن روی تخم را از دو سالگی شروع کند اما این حالت طبیعی نیست و سن مناسب برای آن ۴ تا ۵ سالگی است. توانایی تولید در شترمرغ بسیار متغیر است و این امر بستگی به مدیریت مزرعه و تغذیه دارد.

شرایط نگهداری جوجه شترمرغ

زندگی و توان مقاومت جوجه تا حدود زیادی بستگی به شیوه های مدیریت دارد و تلفات جوجه ها حدود ۴۰ درصد است. بر اساس آمارهای موجود به طور متوسط از هر شترمرغ ماده در سال ۲۰ جوجه تولید می شود. از نقطه نظر کیفیت پوست، شترمرغ سیاه آفریقایی بالاترین کیفیت پوست را داراست. هم چنین بیشترین مقدار روغن برای تولید محلول ها و پمادهای پوستی را همین نوع شترمرغ از آن خود کرده است. از پوست یک شتر مرغ سیاه آفریقایی ۱۴ فوت مربع چرم به دست می آید که از آن می توان سه جفت چکمه با قیمت تقریبی ۸۰۰ دلار برای هر جفت تهیه نمود. از یک شترمرغ گردن سیاه آفریقایی ۲۵۰ پوندی (حدود ۱۱۲ کیلوگرم) می توان ۵۸ کیلوگرم گوشت قرمز به دست آورد.

محصولات مرتبط