علت متورم شدن پای پرندگان

علت متورم شدن پای پرندگان

علت متورم شدن پای پرندگان

علت متورم شدن پای پرندگان بامبل فوت (Bumblefoot) در اثر ورود باکتری استافیلوکوکوس و در انگشتان پا، قلاب و بالشتک های پای مرغ دیده می شود. مشخصه آن یک آبسه پر از چرک است که با دلمه سیاه پوشیده شده و با لنگش، تورم و بی میلی پرنده آلوده به راه رفتن همراه است. برای اینکه این مشکل در گله شما تبدیل به یک مشکل کشنده نشود، دلایل، درمان و روش های پیشگیری را بیاموزید. سلامتی و موفقیت جوجه های شما در دستان شماست، دانستن اینکه در معرض چه بیماری هایی هستند برای شما بسیار مهم است که به آنها اجازه دهید زندگی سالم را پشت سر بگذارند. در صورت عدم درمان، موارد جدی از پا می تواند کشنده باشد زیرا عفونت می تواند به سایر بافت ها و استخوان ها سرایت کند.

چگونه متوجه علت متورم شدن پای پرندگان شوید؟

دانستن اینکه علت متورم شدن پای پرندگان چیست به شما کمک می‌کند تا زود هنگام متوجه و شروع به جلوگیری از آن کنید. زمانیکه پوست پا به نوعی آسیب می بیند و به باکتری ها اجازه نفوذ به پا می دهد و باعث عفونت می شود، بیماری بامبل فوت (Bumblefoot) به وجود می آید. پوست شکسته اجازه می دهد تا باکتری ها (به عنوان مثال: استافیلوکوکوس) به داخل پا نفوذ کنند که منجر به آبسه پر از چرک می شود.
نقطه ورود باکتری ها می تواند بریدگی، خراشیدگی، آسیب یا شکستگی پوست در اثر راه رفتن روی بستر مرطوب و کثیف باشد. صدمات می تواند ناشی از پارگی یا فرودهای مکرر و سنگین از ارتفاع به ویژه در نژادهای سنگین و جوجه های چاق باشد. نظر من این است که بیشتر عفونت‌های کف پا ناشی از بریدگی‌ها یا خراش‌های کوچکی است که در طی عادی، خراشیدن و جستجوی غذا و به دنبال آن قرار گرفتن در معرض باکتری در مدفوع مرغ ایجاد می‌شود.

در نتیجه بیماری بامبل فوت (Bumblefoot) از طریق شکافهایی در پوست وارد شده که ناشی از موارد زیر است:

 1. تراشه‌ها
 2. انتهای سیم تیز
 3. پریدن مکرر از روی نشیمن گاه پرنده (نژادهای سنگین تر در معرض خطر بیشتری با انجام این کار هستند)
 4. سوزش پوستی ناشی از مدیریت ضعیف بستر

چگونه متوجه علت متورم شدن پای پرندگان شوید؟

پیشگیری و درمان علت متورم شدن پای پرندگان

اقدامات پیشگیری و درمان علت متورم شدن پای پرندگان برای جلوگیری از بامپوت انجام شود زیرا درمان دردناک و زمانبندی و ریشه کن کردن آن دشوار است. بازرسی های منظم پای پرندگان گله برای تشخیص عفونت ها در اولین مرحله بسیار توصیه می شود. جوجه ها به یک رژیم غذایی کامل و متعادل نیاز دارند تا از کمبود ویتامین و چاقی که آنها را در معرض خطر انقباض کف پا قرار می دهد جلوگیری شود. مرغ های تخمگذار به یک جیره کامل لایه ای با منبع کلسیم اضافی مانند پوسته صدف خرد شده یا پوسته تخم مرغ که در یک قیف جداگانه در دسترس آنها باشد نیاز دارند. خوراکی‌ها، میان‌وعده‌ها و ضایعات آشپزخانه نباید بیش از ۵ تا ۱۰ درصد از رژیم غذایی روزانه گله را تشکیل دهند تا تعادل تغذیه‌ای که به دقت در خوراک‌های لایه تجاری محاسبه می‌شود مختل نشود و از چاقی جلوگیری شود.
بهترین درمان پس از یافتن آن، از روشهای درمانی زیر استفاده کنید:

 • آنتی بیوتیک های مناسب را برای مدت مشخصی که توسط دامپزشک تجویز و آموزش داده شده استفاده نمایید.
 • ضایعه را در آب گرم پر از نمک اپسوم خیس کنید تا قسمت بیرونی زخم را نرم کند. این به شما امکان می دهد ضایعه را با پراکسید هیدروژن تخلیه کنید و پس از پاک شدن PU آن را با پماد آنتی بیوتیک پر کنید.
 • پرنده را از زمانیکه متوجه بیماری شدید تا وقتیکه درمان کامل شود جدا نگه داشته و بستر کافی را برای آن فراهم نمایید.

پیشگیری و درمان علت متورم شدن پای پرندگان

جلوگیری از بیماری متورم شدن پای پرنده در آینده

 • پرنده آلوده را جدا نگه دارید و محل نگهداری گله سالم خود را ضد عفونی کنید.
 • بسترهای تمیز و مناسب را به طور منظم فراهم کنید.
 • بسترهای خود را کمتر از ۱۸ اینچ از زمین قرار دهید.
 • تمام لبه های زبر و تیز را از بین ببرید.
 • هنگامی که در حال درمان پرندگان آلوده به Bumblefoot هستید، مطمئن شوید که با دستکش و دفع مناسب مواد از عفونت محافظت می کنید تا به شما و دیگران منتقل نشود.

 

شایعترین علائم بیماری بامبل فوت

شایعترین علائم رفتاری بیماری بامبل فوت Bumblefoot شامل لنگ و لنگش تا زمانیکه مرغ در حال لگد زدن است، این عفونت به طور معمول پا را خسته می‌کند. بررسی پد پا ممکن است قرمزی، تورم یا یک ضایعه به نظر می رسد  توده ای بین انگشتان پا یا یک زخم سیاه روی پد پا نشان دهد. جراحی بیماری بامبل فوت در حالت ایده آل توسط یک دامپزشک طیور درمان می شود. این روش پیچیده یا از نظر فنی چالش برانگیز نیست، اما انجام این روش بر روی حیوان خانگی می تواند وقتگیر باشد.

 

دریافت اطلاعات در رابطه با بیماری پرندگان

برای اطلاعات بیشتر در مورد بیماری‌ها و دریافت علت متورم شدن پای پرندگان با واحد خدمات پس از فروش شرکت آریا منتخب پارسیان تماس بگیرید و از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید.

شماره های تماس: شعبه اصفهان: ۰۹۱۳۱۰۰۷۶۸۹ _ ۰۹۱۳۱۰۰۵۸۳۶

شعبه تهران: ۰۹۱۲۳۹۶۸۶۷۱ _ ۰۹۱۲۱۹۸۶۶۵۱

شعبه مشهد: ۰۹۱۵۱۰۰۶۹۲۳

 

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*

2 × 2 =