راهنمای واکسیناسیون آبله طیور

راهنمای واکسیناسیون آبله طیور

راهنمای واکسیناسیون آبله طیور

راهنمای واکسیناسیون آبله طیور به پرورش‌دهندگان در تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری کمک می‌کند.
آبله یک عفونت ویروسی بسیار مسری در مرغ است که باعث زخم های گره‌ای دردناک روی پوست مرغ می شود. این بیماری به شکل دیفتریتی که بر دستگاه گوارش فوقانی و دستگاه تنفسی تأثیر می گذارد، ضایعات از دهان تا مری و نای رخ می دهد. تشخیص با مشاهده ضایعات ناخالص و میکروسکوپی و PCR مشخص می‌شود. واکسیناسیون می تواند از بیماری جلوگیری کرده و در گله های آسیب دیده محدود شود.

علت و نحوه انتقال آبله مرغان

 • آبله مرغان خشک یک عفونت ویروسی است که پوست مرغ را در نواحی بدون پر معمولاً شانه، واتل، صورت و پلک تحت تأثیر قرار می‌دهد.
 • آبله مرغان مرطوب بر سیستم تنفسی فوقانی پرنده، چشم، دهان و گلو تأثیر می‌گذارد و می‌تواند تهدیدکننده زندگی باشد.
 • مهمترین دلیل انتقال ویروس با گاز گرفتن حشرات در مرغ‌ها منتقل می‌شود.
 • ویروس از طریق پرهای پرنده آلوده، بقایای پر، پوست، ترشحات زخم و خون به جوجه‌های دیگر در یک گله منتقل می‌شود (که به آنها زباله‌ داغ گفته می شود).
 • آبله بسیار مسری است و به آرامی از مرغ به مرغ دیگر در یک گله پخش می شود. ویروس می‌تواند ماهها در بقایای داغ در گله باقی بماند.
 • پرندگان مستعد هنگام خوردن، استنشاق یا تماس با زخم‌های پوستی یا غشاهای مخاطی (چشم و دهان) آلوده می‌شوند. مراحل اولیه آبله مرغان خشک شامل رنگ خاکستر، ضایعات بلند شده یا تاول بر روی شانه، صورت و واتل است. تاول ها به برجستگی‌های بزرگتر، زرد و در نهایت رنگ تیره به شکل زگیل به نظر می‌رسند. پوسته ها در نهایت برطرف می شوند و جای زخم ها باقی می‌ماند.
 • برخی از جوجه ها مصونیت پیدا می کنند، اما برخی دیگر در مواقع استرس مستعد ابتلا به عود هستند.

علت و نحوه انتقال آبله مرغان

علائم برای دریافت راهنمای واکسیناسیون آبله طیور

مرغهایی که دارای آبله مرغان هستند، غالباً افت تولید تخم مرغ، از دست دادن اشتها یا کاهش وزن علاوه بر ضایعات روی پوست (آبله مرغان خشک) یا ضایعات داخل دهان و گلو (آبله مرغان مرطوب) را نشان می دهند. علائم به طور کلی برای چند هفته در یک پرنده و چند ماه در گله ادامه دارد.

علائم برای دریافت راهنمای واکسیناسیون آبله طیور

پیشگیری از آبله طیور

برای پیشگیری از آبله در طیور روی لباس، تجهیزات یا کفش خود از امنیت زیستی خوب استفاده کنید. قرنطینه درست اعضای جدید گله و در صورت امکان پشه ها را کنترل کنید. جوجه های قدیمی می توانند در برابر آبله مرغان واکسینه شوند. روش Wing Stick آسان و بسیار مقرون به صرفه است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد واکسیناسیون در برابر آبله مرغان، با دامپزشک مشورت کنید. هنگامی که مرغ‌ها واکسینه شدند، ایمنی دائمی دارند. برای محدود کردن شیوع ویروس، روزانه آب های تمیز و ضدعفونی به همراه یک چهارم قاشق چایخوری اکسید در هر گالن آب را اضافه نمایید. پس از شیوع بیماری، مرغداری را به صورت هفتگی به مدت یک ماه با Oxine تمیز و ضدعفونی کنید.

 

درمان بیماری با راهنمای واکسیناسیون آبله طیور

هیچ درمانی برای آبله مرغان وجود ندارد، اما اقدامات راحتی وجود دارد که می توان برای جوجه های مبتلا و همچنین اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از عفونت های باکتریایی ثانویه ناشی از ضایعات فراهم نمود. پرندگان سالم را با راهنمای واکسیناسیون آبله در طیور هنگام شیوع واکسینه نمود.

 1. آنتی بیوتیک های تتراسایکلین را در آب برای کمک به کنترل عفونت های ثانویه حل کنید. (برای دریافت نسخه به دامپزشک خود مراجعه کنید) در کتاب راهنمای سلامت مرغ، نویسنده گیل دامرو، ۳۰۰ میلی گرم ترامایسین در هر گالن آب آشامیدنی به مدت ۳ روز و به دنبال آن یک مکمل ویتامین در آب توصیه می کند، اما فقط با تجویز دامپزشک تحت مراقبت آنها قابل دسترسی است.
 2. زخمها را با محلول ید رقیق مانند محلول J. Crow’s Lugol درمان نمایید.
 3. برای نرم کردن زخم از پماد استفاده کنید. (۲ قاشق غذاخوری پودر گوگرد را با ۱/۲ فنجان وازلین مخلوط کنید. روزانه تا زمان بهبودی ضایعه در مناطق آسیب دیده بمالید.)
 4. محلول های ید رقیق شده را در آب آشامیدنی گله مخلوط کنید. (محلول لودین برای آب آشامیدنی: ۱ قاشق چایخوری محلول ید ۱ درصد در هر گالن آب یا ۱/۲ قاشق چایخوری محلول ید ۲ درصد در هر گالن را مخلوط کنید. به عنوان تنها منبع آب آشامیدنی تا زمانی که شیوع بیماری فروکش کند.)
 5. قفسه را تمیز کنید و با هدف از بین بردن زباله‌های داغ از محل اجرا کنید.
 6. آب آشامیدنی را ضد عفونی کنید.

 

نحوه دریافت راهنمای واکسیناسیون آبله طیور

برای اطلاعات بیشتر در مورد بیماری‌ها و دریافت راهنمای واکسیناسیون آبله طیور یا محل تهیه واکسن با واحد خدمات پس از فروش شرکت آریا منتخب پارسیان تماس بگیرید و از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید.

شماره های تماس: شعبه اصفهان: ۰۹۱۳۱۰۰۷۶۸۹ _ ۰۹۱۳۱۰۰۵۸۳۶

شعبه تهران: ۰۹۱۲۳۹۶۸۶۷۱ _ ۰۹۱۲۱۹۸۶۶۵۱

شعبه مشهد: ۰۹۱۵۱۰۰۶۹۲۳

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*

5 × 2 =