بهداشت وبيماريهای جوجه‌کشی

بهداشت وبيماريهای جوجه‌کشی

بهداشت وبيماريهای جوجه‌کشی

مبنای کنترل بهداشت وبيماريهای جوجه‌کشی، داشتن یک گله پرورشی سالم می‌باشد. یک جوجه‌کشی تمیز با فرآیندهای روشن و افرادی متعهد که از سلامت و رفاه پرندگان مراقبت می کنند و مراحل را برای حفظ کیفیت مطلوب در تمام دوره جوجه‌کشی دنبال می کنند. فرآیند جمع آوری، نگهداری تخم‌های جوجه‌کشی و جابجایی جوجه‌ها به درستی انجام شود وگرنه هرگونه انحراف در طول فرآیند می تواند منجر به نتایج ضعیفتر شود.

لطفاً توجه داشته باشید که حتی زمانی که سخت‌گیرانه‌ترین قوانین امنیت زیستی اجرا می‌شوند، داشتن یک هچری کاملاً عاری از میکروارگانیسم‌ها غیرممکن خواهد بود. شرایط محیطی داخل یک جوجه کشی بستر مناسبی برای بقا و رشد میکروارگانیسم ها است. نکته خوب این است که تمیز کردن و ضدعفونی منظم تکثیر میکروارگانیسم ها را به طور موثر کنترل می کند.

روش کنترل بهداشت وبيماريهای جوجه‌کشی

تمیز کردن قبل از ضدعفونی ضروری است زیرا مواد آلی از عملکرد شیمیایی مواد ضدعفونی کننده جلوگیری می‌کند. تمیز کردن خوب تا ۸۵ درصد میکروارگانیسم‌ها را نیز از بین میبرد. دستورالعمل تمیز کردن و ضدعفونی کردن هر اتاق جوجه‌کشی یا هر تجهیزات جوجه‌کشی باید فرموله شده و به وضوح در منطقه مربوطه نمایش داده شود. روال عمومی زیر برای کنترل بهداشت وبيماريهای جوجه‌کشی توصیه می‌شود:

 • تمام زباله های شل مانند کرک و پوسته تخم مرغ را از بین ببرید.
 • کل ناحیه را با صابون بپوشانید و حدود ۱۵ دقیقه خیس کنید.
 • صابون را همراه با “کثیفی” معلق بردارید.
 • بگذارید به خوبی خشک شود زیرا آب باقیمانده باعث رقیق شدن بیش از حد ماده ضدعفونی کننده می شود.
 • ماده ضدعفونی کننده را طبق دستورالعمل سازنده اعمال کنید. برچسب را با دقت بخوانید.

نظارت بر بهداشت وبيماريهای جوجه‌کشی

نظارت‌بر بهداشت و بیماریهای جوجه‌کشی یک عنصر ضروری از هر برنامه تضمین کیفیت جوجه کشی برای ارزیابی روش های تمیز کردن و ضد عفونی است. بسیار مهم است که برنامه نظارت را به طور معمول انجام دهید، برای مثال هر دو هفته یک بار. برای جلوگیری از منصرف کردن پرسنل جوجه کشی از صرف توجه بیشتر به تمیز کردن و ضد عفونی کردن قبل از نظارت بر بهداشت برنامه ریزی شده جوجه کشی، توصیه می شود هر از گاهی در زمان های برنامه ریزی نشده نظارت شود. سه سطح زیر برای نظارت بر بهداشت جوجه کشی قابل تشخیص است:

بازرسی بصری: هنگامی که آلودگی بصری وجود دارد، می توان مطمئن بود که تعداد زیادی میکروارگانیسم نیز وجود خواهد داشت. در حین بازرسی نه تنها باید به سطوحی که به راحتی می توان به آنها دسترسی داشت، بلکه به خصوص به سطوحی که دسترسی به آنها سخت است، مانند سطح زیرین درها، پشت کویل های خنک کننده و لوله خروجی هچرها توجه کرد.

کشت آگار برای باکتری ها و قارچ های غیر اختصاصی: در اینجا، دستورالعمل ها به برنامه معمولی محدود می شود که شامل نمونه برداری از هوا و سطوح در اتاق هایی است که برای تمرین جوجه کشی استفاده می شود. هدف از نمونه برداری ارزیابی اثربخشی یک برنامه بهداشتی است و باید تنها پس از انجام پاکسازی انجام شود. برای پایش میکروبی، اغلب از آگار جامد شده در پتری ظروف حاوی مواد مغذی مطابق با نیازهای متابولیک باکتری ها و قارچ ها استفاده می شود. اگر باکتری ها و قارچ ها وجود داشته باشند، هنگام انکوبه شدن روی این محیط رشد می کنند. آنها تکثیر می شوند و به صورت مستعمره قابل مشاهده می شوند. تعداد این کلنی ها نشان دهنده وضعیت بهداشتی سطح نمونه برداری شده است.

برای بازرسی سطوح مسطح (دیوارها، سقفها)، یکی از روشهای زیر ممکن است استفاده شود:

روش سواب و رگه: سواب استریلی را که در محلول استریل یا کشت استریل ساخته شده مرطوب شده است، روی یک منطقه از پیش تعریف شده (۲٫۵-۵٫۰ سانتی متر) از سطح نمونه بمالید. سپس به آرامی روی سطح یک بشقاب آگار را چندین بار به صورت زیگزاگ بمالید

روال صفحه Rodac: “Rodac” مخفف Replicate Organism Detection and Counting است. صفحات Rodac صفحات پلاستیکی هستند که پایه آن با ژل آگار پر شده است. این لایه آگار کمی بالاتر از لبه صفحه است به طوری که تماس مستقیم با سطح نمونه گیری برقرار می شود. درپوش بشقاب را بردارید و آگار را به آرامی روی سطحی که قرار است نظارت کنید فشار دهید (در حین تماس از جابجایی خودداری کنید). پوشش باید پس از ایجاد قالب تعویض شود و مراقب باشید که آگار را لمس نکنید. صفحه Rodac را می توان برای نظارت بر هوا استفاده کرد. ظرف پتری را با محیط انتخاب شده با قرار دادن نیمی از رسانه صفحه در پایین روی سطح صافی در محیطی که قرار است نظارت شود، در معرض دید قرار دهید. به آرامی پوشش را بردارید. رسانه ها را برای مدت زمان مشخص در معرض هوا بگذارید. برای مناطق نسبتاً تمیز، زمان نمونه برداری ۱۰ دقیقه کافی است. پلیت های آگار که از نظر آلودگی باکتریایی ارزیابی می شوند باید به مدت ۴۸ ساعت در دمای ۳۷-۳۷٫۵ درجه سانتیگراد در انکوباتور میکروبیولوژیکی یا ستر انکوبه شوند (پلیت ها را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و در جایی قرار دهید که مزاحم نشوند). صفحات به صورت وارونه انکوبه می شوند تا قطرات میعان روی سطح تلقیح شده نریزد. پس از انکوباسیون، کلنی های روی محیط آگار را می توان شمارش و ثبت کرد.

ارزیابی و نظارت بر شرایط بهداشتی باید بر اساس معیارهای خود هچر باشد. به طور کلی، تعداد بیش از حد کلنی ها نشان دهنده روش های بهداشتی ضعیف یا مشکل تولید تخم مرغ است. برای مشاوره دقیق در مورد نمونه‌برداری، خواندن و ارزیابی صفحات آگار، دستورالعمل‌ها و توصیه‌های تولیدکنندگان رسانه آگار را ببینید. توصیه می شود تمام نتایج را ثبت کنید تا تغییرات رخ داده در طول زمان در مناطق مختلف تحت نظارت قابل مشاهده باشد. نتایج همچنین باید به دقت با داده های جوجه کشی و زیست پذیری مرتبط باشد.

محصولات صابون و ضدعفونی کننده

از آنجا که بسیاری از تأمین کنندگان صابون و محصولات ضدعفونی کننده وجود دارند، می تواند انتخاب را دشوار کند در مورد اینکه از کدام یک باید استفاده کنید؟ هنگام انتخاب مواد شیمیایی برای تمیز کردن و ضد عفونی، حداقل نکات زیر را در نظر بگیرید و این موارد را با تهیه کننده خود در میان بگذارید:

 • مقادیر pH: صابون های قلیایی کثیفی های آلی (پروتئین، چربی) و صابون های اسیدی رسوبات معدنی (مانند کلسیم) را از بین می برند. بسته به سختی آب، استفاده گهگاهی از صابون اسیدی به حفظ سطوح صاف کمک می کند.
 • فوم یا بدون کف: در ماشین لباسشویی باید از صابون های بدون کف استفاده شود. برای افزایش زمان تماس بین صابون و کثیفی، باید از صابون کف کننده برای اتاق‌ها و تجهیزات جوجه‌کشی استفاده شود. استفاده از فوم باعث می‌شود تا نتایج تمیز کردن عالی با فشار نسبی کم آب بدست آید.
 • سازگاری:  بررسی کنید که SOAP باعث نمی شود ضد عفونی کننده بی اثر باشد.
 • محدوده: ضدعفونی‌کننده‌های طیف وسیع در برابر انواع میکروارگانیسم‌ها اثربخشی دارند و بر ضدعفونی‌کننده‌های با برد باریک ترجیح داده می‌شوند، مگر اینکه برای حذف پاتوژن‌های خاصی مانند آسپرژیلوس مورد نیاز باشند. l فعالیت باقیمانده: برای کمک به جلوگیری از آلودگی مجدد
 • روش استفاده: به عنوان مثال، ضدعفونی اتاق نیاز به گاز یا مه دارد، در حالی که ضد عفونی ستر به بهترین وجه با اسپری انجام می شود.
 • خورندگی: برخی از مواد شیمیایی که برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن استفاده می شوند، برای برخی مواد بسیار خورنده هستند. بررسی کنید که کدام مواد در تجهیزات جوجه کشی استفاده شده است (مشخصات فنی را در کتابچه راهنمای کاربر ببینید) و مطمئن شوید که مواد شیمیایی برای استفاده با این مواد بی خطر هستند.
 • ایمنی برای کارکنان جوجه کشی و محیط زیست: برای کارکنان نظافت لباس و ماسک محافظ تهیه کنید.
 • قیمت: ارزانتر لزوما بهتر نیست. همچنین غلظت مورد نیاز را هنگام مقایسه محصولات در نظر بگیرید. ضدعفونی‌کننده‌های تجاری اغلب حاوی بیش از یک ماده فعال هستند که مکمل یکدیگر در مبارزه با طیف گسترده‌ای از عوامل بیماری‌زا هستند – همراه با عوامل بافر، عوامل مرطوب‌کننده، عوامل جداکننده و غیره، تا از کارایی آنها در تماس با مواد آلی، در آب سرد اطمینان حاصل شود. در pH پایین و بالا و برای افزایش ماندگاری. مهم است که هر پاکسازی و ضد عفونی باید ثبت شود. برنامه نظافت به برنامه ریزی و پیگیری فعالیت های مختلف نظافت و ضد عفونی کمک می کند. توصیه می شود برنامه تمیز کردن را به طور منظم مرور کنید و به خصوص زمانی که پایش میکروبی شما نشان دهنده هر گونه بدتر شدن وضعیت بهداشتی باشد.

نحوه خرید و فروش جوجه

شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر راجع به بهداشت وبیماریهای جوجه‌کشی به سایت شرکت آریا منتخب پارسیان مراجعه نمایید و مقالات گسترده‌ای را در این زمینه داشته باشید. و اما درباره نحوه خرید و فروش و قیمت شترمرغ شما می‌توانید هر روز و در هر ساعت از شبانه روز با کارشناسان ما از طریق واتساپ،تماس و … با شماره های زیر در ارتباط باشید و سوالات خود را در این موضوع بپرسید و ثبت سفارش خود را انجام دهید.

شماره های تماس: شعبه اصفهان: ۰۹۱۳۱۰۰۷۶۸۹ _ ۰۹۱۳۱۰۰۵۸۳۶

شعبه تهران: ۰۹۱۲۳۹۶۸۶۷۱ _ ۰۹۱۲۱۹۸۶۶۵۱

شعبه مشهد: ۰۹۱۵۱۰۰۶۹۲۳

 

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*

شش + پنج =