علل تلفات جوجه ها از يك تا سه هفتگي

علل تلفات جوجه ها از یک تا سه هفتگی

علل تلفات جوجه ها از یک تا سه هفتگی

 

و ۱۴ راه برای کاهش مرگ و میر علل تلفات جوجه ها از یک تا سه هفتگی

جوجه ها به خصوص در هفته های اول زندگی خود بسیار ضعیف هستند. از این رو، داشتن مدیریت صحیح برای حفظ سلامت گله ضروری است. علاوه بر این، صرف نظر از کیفیت جوجه‌های تهیه‌شده ، نمی‌توان از مرگ و میر زودهنگام جوجه‌ها به طور کامل اجتناب کرد

۱ تا ۵% مرگ و میر در مرغداری طبیعی است. با این حال، هر چیزی بالاتر از این باید جدی گرفته شود

 

نرخ بالای تلفات نشان دهنده این است که مشکلی در گله وجود دارد و نیاز به مداخله فوری صاحب طیور و اقدام مناسب برای جلوگیری از تلفات بیشتر دارد زیرا عدم انجام این کار ممکن است منجر به خسارات هنگفت شود. عوامل زیادی باعث مرگ و میر زودرس جوجه ها می شوند، از جمله علل ژنتیکی، مدیریتی، بیماری و تغذیه. در اینجا علل تلفات جوجه ها از یک تا سه هفتگی و راه های کاهش آن را به اشتراک می گذاریم

علل تلفات جوجه ها از یک تا سه هفتگی چیست

دمای جوجه دهی بالا: دمای بالای جوجه ریزی برای گله شما خطرناک است. گرمای بیش از حد باعث کم آبی جوجه ها می شود و در نتیجه آنها به جای غذا، آب بیشتری مصرف می کنند. به دلیل کاهش مصرف خوراک آنها، رشد آنها به شدت تحت تأثیر قرار می گیرد و منجر به مرگ آنها می شود. علاوه بر این، باعث ایجاد دریچه چسبانده شده نیز می شود (یعنی مدفوع در اطراف ناحیه دریچه، دریچه را مسدود می کند و در نهایت منجر به مرگ جوجه ها به دلیل عدم توانایی آنها در دفع مواد زائد از بدن می شود

دمای پایین پرورش: دمای پایین جوجه‌آوری باعث سرد شدن می‌شود و قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض سرما می‌تواند مستقیماً بر سیستم ایمنی گله تأثیر بگذارد و در نتیجه پرندگان را در برابر بیماری‌ها آسیب‌پذیر کند. علاوه بر این، گله در هنگام قرار گرفتن در معرض سرمای بیش از حد برای گرم نگه داشتن خود تمایل به جمع شدن با هم دارند. که باعث خفگی در گله و در نتیجه مرگ و میر جوجه ها می شود.

مسمومیت: میزان مرگ و میر ناشی از مسمومیت در جوجه های اولیه نیز زیاد است. با این حال، این بستگی به نوع، دوز، و مدت قرار گرفتن در معرض مسمومیت  دارد. مرگ و میر ناشی از مسمومیت می تواند ناگهانی و وحشتناک باشد. علت مسمومیت می تواند از خوراک گرفته تا مصرف بیش از حد نمک، علف کش ها تا حشره کش ها و مواد ضد عفونی کننده و غیره باشد.

آلودگی بستر: یکی دیگر از مهمترین دلایل مرگ و میر جوجه ها، مواد بستر آلوده است. برخی از کشاورزان از خاک اره برای پرورش جوجه ها استفاده می کنند که می تواند برای جوجه ها بسیار مضر باشد. جوجه ها می توانند خاک اره را با خوراک اشتباه بگیرند و در این فرآیند، آن را به مقدار کافی مصرف می کنند که منجر به نهفتگی دستگاه گوارش و در نهایت منجر به مرگ می شود.

گرسنگی: گرسنگی یکی دیگر از دلایل مرگ و میر جوجه ها است زیرا جوجه های جوان ذخیره چربی برای رفع نیازهای بدن در هنگام گرسنگی ندارند و در نتیجه منجر به مرگ می شود.

صدمات: در حین واکسیناسیون، جنسیت، دوبله، منقار زدایی، حمل و نقل از مزرعه جوجه دهی به مزرعه پرورش و غیره، مراقبت دقیق جوجه ها مهم است. در غیر این صورت، می تواند باعث آسیب و در نهایت منجر به مرگ شود.

دانخوری ها و نوشیدنی های ناکافی: استفاده از تجهیزات تغذیه و آشامیدن اشتباه نیز می تواند باعث مرگ و میر جوجه ها شود. تغذیه و آبخوری ناکافی بر عملکرد گله تأثیر می گذارد. همچنین منجر به هدر رفتن خوراک و ریختن آب می شود که منجر به خیس شدن بستر می شود که شرایط مناسبی برای شیوع بیماری است. از طرف دیگر، مصرف کمتر غذا و نوشیدنی باعث گرسنگی می شود و در نهایت منجر به مرگ می شود.

رطوبت نسبی بالا: رطوبت نسبی بالا باعث رطوبت مواد بستر در خانه پرورش می شود و رشد میکروارگانیسم ها را تسهیل می کند و شرایط مناسبی برای شیوع بیماری است.

شکارچیان: خانه های پرورش نامناسب دوباره عامل مرگ و میر جوجه ها هستند. شکارچیانی مانند موش صحرایی، سگ، گربه و غیره به راحتی می توانند راه خود را در محل پرورش پیدا کنند و به جوجه ها حمله کنند.

 

آب: آب یکی از عناصر ضروری برای حفظ سلامت و عملکرد پرندگان است. این نه تنها به عنوان یک وسیله انتقال برای مواد مغذی و محصولات نهایی متابولیک عمل می کند، بلکه به حفظ دمای بدن در هوای گرم نیز کمک می کند. آب غیربهداشتی باعث مرگ و میر بالا می شود.

بیماری ها

جوجه های جوان به دلیل عدم ایمنی در شش هفته اول مستعد ابتلا به عفونت ها و بیماری ها هستند. حفظ اقدامات ایمنی زیستی بسیار مهم است. عدم انجام این کار احتمال شیوع بیماری را افزایش می دهد. پولوروم مجدداً یک عفونت باکتریایی است که با پرهای ژولیده، تنفس زایمان، اسهال سفید، جیک جیک و مرگ مشخص می شود.

 

عفونت ویروس کم خونی مرغ: عفونت ویروس کم خونی مرغ یا CAV یک عفونت ویروسی حاد است که در سراسر جهان یافت می شود. می تواند جوجه ها را در هر سنی آلوده کند. با این حال، بیشتر در جوجه های جوان تشخیص داده می شود. CAV بر سیستم ایمنی جوجه تأثیر می گذارد و در نتیجه آن را نسبت به سایر عفونت ها مستعدتر می کند. با این حال، مرگ و میر اغلب در نتیجه عفونت ثانویه است.

سالمونلوز: سالمونلوز گروهی از بیماری‌های حاد و سریع در حال گسترش است که با افزایش دمای بدن، امفالیت، هپاتیت و سپتی سمی، بزرگ شدن طحال، آرتریت و مرگ مشخص می‌شود. همه سنین را تحت تاثیر قرار می دهد.

راه برای کاهش علل تلفات جوجه ها از یک تا سه هفتگی۱۴

 

اگر میزان مرگ و میر بالایی را در مرغداری خود ثبت می کنید، هشدار دهنده است و باید اقدامات لازم را انجام دهید. عدم انجام این کار می تواند به هزینه تمام سرمایه گذاری شما تمام شود. در اینجا مراحلی وجود دارد که می توانید برای کاهش علل تلفات جوجه ها از یک تا سه هفتگی در مرغداری خود انجام دهید.

 

جوجه ها را فقط از تامین کنندگان قابل اعتماد بخرید  .۱

اول از همه، جوجه های با کیفیت را از تامین کنندگان قابل اعتماد خریداری کنید. اغلب اوقات، مشکل زمانی شروع می شود که جوجه های بی کیفیت و ناسالم را خریداری می کنید. بیشتر مشکلات سلامتی که پرندگان را تحت تاثیر قرار می دهد به دلیل زمینه ژنتیکی پایین است. از این رو، خرید جوجه ها از یک تامین کننده معتبر و قابل اعتماد که والدین سالمی را پرورش می دهد، حیاتی است. همچنین دانستن منبع تخم‌های هچری که جوجه‌ها را به شما می‌رساند و تاریخچه پرندگانی که تخم‌گذاری می‌کنند نیز مهم است.

 

وضعیت سلامت را بررسی کنید  .۲

مهم نیست که تامین کننده شما چقدر قابل اعتماد است، همیشه توصیه می شود که وضعیت سلامت هر پرنده را قبل از انتقال آنها به مزرعه خود بررسی کنید.

 

دمای مناسبی را برای پرورش گله فراهم کنید  .۳

دمای بالا و پایین جوجه ریزی منجر به مرگ و میر بالای جوجه ها می شود. از این رو، فراهم کردن دمای مناسب برای پرورش گله ضروری است. اگر این کار را انجام ندهید می تواند باعث خرابی در مرغداری شما شود.

 

گله خود را از هوای سرد محافظت کنید  .۴

البته، حتی در وحشیانه ترین رویای خود، نمی خواهید جوجه های خود را در حال مرگ به دلیل هوای سرد ببینید. بنابراین، تامین گرما در هوای بسیار سرد بسیار مهم است.

 

آبخوری ها و فیدرها را تمیز نگه دارید  .۵

مرغداری بودن کار آسانی نیست. شما باید از گله خود و نیازهای آنها مراقبت کنید تا آنها را سالم نگه دارید. تمیز نگه داشتن دانخوری و آبخوری پرندگان بسیار مهم است. بنابراین، مطمئن شوید که آنها را هر روز صبح تمیز کنید و آب باقیمانده و غذا را دور بریزید. همچنین نوشیدنی ها را با آب کلردار پر نکنید.

در حین دور ریختن آب و خوراک باقیمانده، مطمئن شوید که این کار را خیلی دور از قلمرو انجام دهید. این به شما کمک می کند تا از حمله مورچه های سرباز به مزرعه و کشتن جوجه های خود جلوگیری کنید

.

خطر خفگی جوجه ها را تا حد مرگ به حداقل برسانید  .۶

پرندگان در صورت اجبار به حرکت در گوشه های تنگ یا دمای نامناسب می توانند به سرعت خفه شوند و بمیرند. در یک فضای بسیار سرد، آنها برای گرم نگه داشتن خود جمع می شوند و به همین دلیل پرندگان ممکن است خفه شوند یا آسیب مهلکی ببینند. برای جلوگیری از این امر، مطمئن شوید که دما و رطوبت خانه پرورشگاه در سطح مناسب و در سراسر قلمرو یکنواخت باشد.

بهترین راه برای محافظت از پرندگان در برابر خفگی تا مرگ، متمرکز کردن منبع گرمای قلمرو است. با منبع گرما در وسط، می توانید پرندگان را از غلغله کردن محافظت کنید.

از صداهای بلند و ناگهانی در اطراف پرندگان خودداری کنید. پرندگان با صدای بلند ناگهانی وحشت می کنند و به همین دلیل در کنار هم قرار می گیرند و خفه می شوند.

شکارچیان از مزرعه شما دور شوند. پرندگان با دیدن شکارچیان می ترسند، که منجر به تجمع ناشی از وحشت می شود که منجر به خفگی می شود

 

 

 

 

مزرعه خود را از عفونت ها و بیماری ها پاک کنید  .۷

 

برخی از بیماری ها می توانند وحشتناک باشند. آنها می توانند کل گله شما را در یک حرکت از بین ببرند. در حالی که برخی ممکن است کشنده نباشند اما ممکن است بر ضریب تبدیل غذایی پرندگان تأثیر بگذارند. بنابراین، بسیار مهم است که به طور منظم گله خود را بررسی کنید. در صورت مشاهده علائم بیماری در پرنده، بلافاصله آن را از گله جدا کرده و با دامپزشک تماس بگیرید تا از آسیب بیشتر به طیور خود جلوگیری کنید.

 

به پرندگان خود با خوراک های کپک زده غذا ندهید  .۸

خوراک کپک زده می تواند برای گله شما خطرناک و سمی باشد. تغذیه پرندگان با خوراک کپک زده می تواند منجر به مشکلات شدیدی مانند بیماری طیور شود. بهترین راه برای جلوگیری از کپک زدن خوراک در مزرعه، دور نگه داشتن خوراک از آب است. همچنین خوراک را در انبارهایی با رطوبت بسیار بالا نگهداری نکنید.

علاوه بر این، به صورت عمده خرید نکنید. فقط آنقدر بخرید که پرنده شما قبل از پایان عمر مفید آن تمام شود. و قبل از خرید، تاریخ انقضای خوراک را بررسی کنید

 

آب پرندگان خود را قبل از تغذیه سرو کنید  .۹

آب پرندگان خود را قبل از تغذیه سرو کنید. پرندگان تمایل دارند آب را آهسته تر از نوک زدن به خوراک خود بنوشند. اول سرو کردن آب، توجه پرندگان را به آب معطوف می‌کند، که از شدت تقلا برای غذا می‌کاهد.

 

مزرعه خود را در برابر شکارچیان محافظت کنید  .۱۰

ضروری است که شکارچیان را از مزرعه خود دور نگه دارید. با این حال، نمی توانید از محافظت کامل اطمینان حاصل کنید زیرا برخی از شکارچیان از زیر یا سقف به طور مخفیانه وارد می شوند. بهترین راه برای دور نگه داشتن بیشتر شکارچیان غول پیکر مانند سگ و گربه از منطقه، استفاده از حصار برقی است. برای شکارچیان پرنده مانند شاهین، یک طناب نازک را به صورت متقاطع بر روی منطقه بگذرانید تا از پرواز به داخل و خارج آنها جلوگیری کنید.

علاوه بر این، تمام سوراخ های اطراف مزرعه را ببندید و مزرعه خود را برای علائم شکارچیان زیر نظر داشته باشید. حتی می توانید توری های محکم آهنی را در اطراف قلمرو ها نصب کنید و به طور مرتب از مواد دافع شکارچی استفاده کنید.

 

به طور منظم مرغ کثیف را تمیز کنید .۱۱

تمیز کردن مرتب مرغ کثیف خود ضروری است. هنگامی که بستر خیس است یا زمانی که برای مدت طولانی بدون مراقبت رها می شود، آمونیاک شروع به تجمع می کند. این گاز آمونیاک می تواند برای پرندگان شما خطرناک باشد. هنگامی که از ۲۵ پی پی ام بیشتر شود، منجر به مشکلات شدیدی مانند استرس، مصرف ناکافی غذا، تحریک چشم ها و غشای بینی، و بیماری های تنفسی مانند کوریزا، برونشیت و غیره می شود.

 

بنابراین، برای جلوگیری از مرگ و میر پرندگان به دلیل خفگی یا سایر مشکلات تنفسی، حذف بستر خیس یا کیک شده  ضروری است

 

 

به پرندگان خود غذای کافی بدهید  .۱۲

تغذیه نامناسب یا ناکافی می تواند منجر به رشد و نمو ضعیف پرندگان شما شود. هنگامی که پرندگان کم تغذیه می شوند، وزن بدن کم و پاسخ های ایمنی ضعیفی دارند که به همین دلیل به راحتی بیمار می شوند. به همین ترتیب، تغذیه بیش از حد نیز می تواند منجر به مشکلات مهم تری شود. به همین دلیل است که دادن خوراک کافی به آنها حیاتی است.

 

برنامه های دارویی و واکسیناسیون را به شدت رعایت کنید  .۱۳

پیروی از دارو و واکسیناسیون یک عمل خوب مزرعه است که می تواند به هر صاحب مرغداری کمک زیادی کند. با پیروی از دارو و واکسیناسیون، می توانید از شیوع بیماری های بومی جلوگیری کنید. اطمینان حاصل کنید که پرندگان خود را در برابر بیماری های مسری مانند کولی باسیلوز، بیماری نیوکاسل (ND)، تیفوئید مرغ، عفونت ویروس کم خونی مرغ، بیماری گامبورو، آبله مرغان و غیره واکسینه کرده اید.

با دامپزشک خود صحبت کنید و برنامه واکسیناسیون و داروی مناسب را برای گونه های طیوری که پرورش می دهید دریافت کنید. همچنین می توانید برای کاهش مرگ و میر جوجه ها انباری از داروها را در مزرعه نگهداری کنید.

 

از دامپزشک بخواهید که گله شما را به طور منظم بررسی کند  .۱۴

از دامپزشک بخواهید که گله مرغ شما را به طور مرتب بررسی کند تا مطمئن شود که هیچ علامتی از بیماری های مسری وجود ندارد. بازیافت شده را از گله حذف کنید زیرا پرندگان بازیابی شده مخزن عفونت هستند. به این ترتیب می توانید سایر پرندگان خود را ایمن و سالم نگه دارید.

 

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*

سه × 4 =