قبل
بعدی
در این مقاله آموزشی به مباحث زیر خواهیم پرداخت:

احتمال شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان با شروع فصل مهاجرت

احتمال شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان با شروع فصل مهاجرت

مدیرکل دامپزشکی استان همدان از شروع فصل مهاجرت پرندگان آبزی و کنار آبزی خبرداد و گفت: استان همدان میزبان ورود پرندگان مهاجر در تالاب‌ها بوده، بنابراین احتمال انتقال بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از طریق این پرندگان به سایر پرنده‌های بومی دور از انتظار نیست، بنابراین توصیه می‌شود شهروندان و مرغداران هر گونه تلفات غیر عادی طیور را به دامپزشکی اطلاع دهند.

دکتر محمودرضا رسولی اظهار کرد: برخی تالاب‌ها در نزدیکی مناطق روستایی بوده و احتمال انتقال بیماری از طریق پرندگان مهاجر به طیور موجود در روستاها و شیوع این بیماری در مرغداری‌ها دور از انتظار نیست.

آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در چین

وی با اعلام خبر افزایش موارد ابتلای آنفلوآنزای انسانی به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در چین ، گفت: این ویروس بیشتر جامعه پرندگان را درگیر می‌کند اما پتانسیل انتقال به انسان را دارد که در این راستا تمامی دامپزشکان علیه این ویروس واکسینه شده‌اند.

دکتر رسولی به برخی افراد که پرنده و یا طیور در منزل خود دارند، هشدار داد و گفت: در صورتیکه برای طیور و پرنده‌های خود غذا می‌ریزید ممکن است پرندگان آزادزی با این پرنده‌ها هم غذا شوند که در صورت ابتلای این پرندگان آزادزی به ویروس فوق حاد پرندگان بیماری به آنها سرایت می‌کند.

وی افزود: توصیه می‌شود شهروندان و مرغداران در صورت مشاهده موارد مشکوک به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و تلفات غیر عادی پرنده‌ها و طیور موضوع  را به دامپزشکی اطلاع دهند.

مدیر کل دامپزشکی استان همدان با بیان اینکه استان همدان جزو استان‌های پذیرش پرندگان مهاجر است، مستعد شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است، بنابراین توصیه می‌شود مرغداران و شهروندانی که طیور در منزل نگهداری می‌کنند، با اداره کل دامپزشکی همکاری کنند تا در اولین فرصت طیور توسط دامپزشکان مورد معاینه و بررسی قرار گیرد.

وی با اشاره به مجهز بودن مجموعه دامپزشکی به تست‌های سلولی و مولکولی، اظهار کرد: در سال‌های گذشته نمونه برداری از طیور انجام می‌گرفت و تست‌ها به تهران ارسال می‌شد که ظرف مدت ۴۸ ساعت نتیجه تست اعلام می‌شد، اما خوشبختانه با تجهیز شدن آزمایشگاه دامپزشکی نتیجه تست‌ها سریع مشخص می‌شود و در صورت مثبت شدن هر یک از تست‌ها اقدامات ویژه توسط اکیپ‌های دامپزشکی آغاز می‌شود و فرصت رسیدگی به درمان و ریشه کنی بیماری از دست نمی‌رود.

دکتر رسولی با بیان اینکه مجموعه دامپزشکی با هدف ریشه‌کنی بیماری‌ها ممکن است در برخی موارد مجبور به معدوم سازی طیور شود، تصریح کرد: مرغداری‌ها باید نسبت به بیمه مرغداری خود اقدام کنند تا در صورت مواجهه و شیوع بیماری‌های همه‌گیر در طیور، از نظر اقتصادی متضرر نشوند.

وی در بخش دیگری به افزایش موارد ابتلای انسانی به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در چین اشاره کرد و گفت: خوشبختانه طی سه سال متوالی در همدان هیچ مورد مثبتی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مشاهده نشده اما با توجه به شیوع این بیماری در خارج از کشور و آغاز فصل مهاجرت پرندگان آبزی و کنار آبزی بهتر است شهروندان در صورت مشاهده موارد مشکوک موضوع را اطلاع رسانی کنند.

علائم ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان

مدیر کل دامپزشکی به علائم ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان اشاره کرد و گفت: این بیماری در پرندگان کشنده بوده و صاحبان مرغ و طیور ممکن است با تلفات غیر عادی مواجه شوند همچنین در طیور به صورت سیاه شدن تاج و پا  بروز می‌کند که در نهایت سیستم تنفسی آنها درگیر می‌شود.

 

نقل از ایسنا

شرکت آریا منتخب پارسیان در فروش انواع محصولات طیوری سرآمد می باشد:

*
*

یک × 1 =