آریا-منتخب(1)
در این مقاله آموزشی به مباحث زیر خواهیم پرداخت:

تخمگذاری بلدرچین

تخمگذاری بلدرچین

تخمگذاری بلدرچین

آگاهی از سن تخمگذاری بلدرچین یکی از موارد بسیار مهمی است که میتواند پرورش دهندگان بلدرچین را هدایت کند تا برنامه ریزی دقیقی برای مزرعه و تولیدات خود داشته باشند.هنگامی که سن تخمگذاری بلدرچین مشخص باشد،میتواند شرایط تخمگذاری را از پیش،برای بلدرچین ماده مهیا کرده و به این ترتیب تولید تخم بیشتری داشتته باشید.

نکته مهمی که پرورش دهندگان باید به آن توجه نمایند این است که،در صورتی که قصد خرید بلدرچین مولد در سن تخمگذاری را دارند،بهتر است از مراکزی خریداری کنند که از کیفیت نگهداری جوجه ها اطمینان کامل داشته باشند.

در برخی منابع اشاره شده که سن تخمگذاری بلدرچین درحدود۴۰تا۴۵روزگی است.اما میتوان بیان کرد که براساس سن تخمگذاری،معمولا در حدود ۱۰ تا ۲۰ هفتگی،تولید تخم به حداکثر میرسد.

هنگامی که بلدرچین به این سن میرسد،در تمام فصول سال،شرایط تهمگذاری فراهم بوده و میتواند تخم هایی با وزن حدود ۱۰ گرم تولید کند.نکته قابل توجه در خصوص سن تخمگذاری این است که هنگامی که این پرنده ها به سن تخمگذاری میرسند،تخم هایی با طرح های منحصر به فرد تولید میکنند.به معنای دیگر هر ماده تخم هایی میگذارد که طرح و رنگ پوسته آن با دیگری متفاوت است.نژادهای مختلفی از این پرنده وجود دارد که از لحاظ تعداد تخم و سن تخمگذاری با هم متفاوت هستند.

هنگامی که سن تخمگذاری بلدرچین فرا میرسد،بسته به نژاد ،ممکن است در ۲۴ ساعت ابتدایی تنها ۲ تخم تولید کند و یا فاصله بین دو تخمگذاری میتواند ۲۴ یا ۳۰ ساعت باشد.هرچه سن تخمگذاری افزایش میابد ، تعداد تخم هایی که تولید میکند نیز افزایش خواهد یافت.

نحوه نگهداری:

در زمان جوجه کشی و روزهای آغازین زندگی بلدرچین ها ، ممکن است نحوه نگهداری از جوجه های ماده مناسب نباشد و همین امر میتواند در زمانی که سن تخمگذاری فرا میرسد ، کاهش راندمان تولید را به همراه داشته باشد. این موارد میتواند شامل تغذیه نا کافی و یا استفاده از مواد غذایی نامناسب در روزهای آغازین زندگی باشد.

 

عوامل موثر بر تخمگذاری بلدرچین:

در زمان رسیدن به سن تخمگذاری ،عوامل موثر بر تخمگذاری ، نقش پرنگی پیدا میکنند. عواملی نظیر سن ، نوع غذایی که بلدرچینها مصرف میکنند و به طور کلی شرایط تغذیه ای و نگهداری آن ها ،شرایط نوری که میتواند در بلوغ ماده ها اثر گذار باشد ، وجود یا عدم وجود عوامل بیماری زا ، عوامل استرس زا و مواردی از این قبیل ، دمای نگهداری بلدرچین ها در سالنهای پرورشی ، تراکم نگهداری و در نهایت نژاد آنها همگی از عوامل موثر بر سن تخمگذاری بلدرچین و کیفیت تخم ها بشمار میآیند و توجه به آنها میتواند موجب افزایش تولید تخم در بلدرچین گردد.

 

در ادامه به صورت دقیقتر به بعضی از این موارد میپردازیم(به ترتیب اهمیت)=>

عوامل موثر قبل از شروع تخمگذاری بلدرچین:

مهمرین دوران برای یک گله مولد از زمان هچ آغاز میشود و تا ۵۰ روزگی ادامه پیدا میکند.دقت کنید اگر جوجه های اختصاص یافته برای گله مولد دوران جوجه کشی داخل دستگاه جوجه کشی و یا روزهای ابتدایی خارج از دستگاه با مشکلات سپری کرده باشند در طول دوره تخمگذاری نمیتوانند بازدهی بالا داشته باشند.بیشترین آسیب جوجه ها مربوط به از دست دادن آب در دورانهچرو روزهای اول تولد است. پایین بودن رطوبت هچر و در دسترس نبودن آب کافی برای جوجه بلدرچین ها در روزهای آغازین پرورش میتواند مشکل دی هیدراته(کم آبی بدن) شدن را ایجاد کند و صدمات جدی به اندام های بلدرچین واردد کند.

همچنین تغذیه مناسب این دوران در ساخت اندامی مناسب برای تخمگذاری بلدرچین کمک مهمی خواهد کرد. جیره های با فقر غذایی در موارد معدنی و ویتامین ها عمر مفید تخمگذاری را قطعا کاهش خواهد داد.

تاثیر جیره غذایی بر تخمگذاری بلدرچین ها:

اولین و مهمترین عامل استفاده از دان بلدرچین مناسب و با کیفیت است. وقتی صحبت از دان بلدرچین میشود منظور یک دان با فرمولاسیون ایام تولید است که در سایز مناسب آسیاب یا پلیت شده است. برای آگاه شدن از اقلام مورد نیاز جیره غذایی بلدرچین تخم گذار و سایر جیره ها مثل دان بلدرچین گوشتی و دان جوه بلدرچین و یا دان بلدرچین مولد به مقالات مربوط که در همین سایت قرار دادیم مراجعه کنید. به تاریخ ماندگاری دان توجه کنید اگر بهترین دان دنیا را در اختیار داشته باشید در صورت فساد و تشکیل قارچ ها داخل دان میتواند صدمات جدی به گله وارد کند و باعث تلفات و افت تولید شود.

در زمان نگهداری دان ها دمای محیط انبار را بین ۸ الی ۱۵ درجه قرار دهید و از تماس پرندگان وحشی و حیوانات موذی در امان نگهدارید تا بیماریها را به گله منتقل نکنند. و مسئله مهم دیگر در توزیع جیره در فاصله های زمانی منظم در طول روز میباشد بهتر است دان مورد نیاز در۳الی۴نوبت با فاصله های دو تا سه ساعت در اختیار پرنده ها قرار گیرد. توجه کنید یک بلدرچین تخمگذار بالغ روزانه حدود ۳۰ گرم دان مصرف میکند. اگر بیسش از این مقدار دان در اختیار بلدرچین ها قرار گیرد موجب چاق شدن پرنده و بیماری پرولاپش شده و باعث تلفات و افت تخمگذاری بلدرچین میشود.

تاثیر آب بر تخمگذاری بلدرچین:

در دسترس بودن دائمی آب با درجه حرارت مناسب بین ۲۰ تا ۲۵ درجه بسیار مهم است یک قطعی آب ۱۰ ساعته میتواند تا چند روز تولید گله را تحت تاثیر قرار دهد و حتی در موارد طولانی تر باعث تلفات سنگین شود.

اهمیت هوای سالن برای تخمگذاری بهتر بلدرچین:

تهویه مناسب سالن و اکسیژن رسانی کافی باعث میشود تا بلدرچین ها کمتر با بیماری های تنفسی درگیر شوند و تولیدات بهتر و منظم تری داشته باشند.در اثر تهویه ناقص سالن تجمع گاز آمونیاک حاصل از تجمع کود میتواند آسیب جدی به تولید داشته باشد. حفظ دمای سالن به طور یکنواخت بین عدد۲۰ تا ۲۵ درجه مخصوصا در سالن های مجهز به قفس در کف و بالای سالن بلدرچین بسیار تاثیر گذار است. استرس دمایی در طیور موجب کاهش مصرف دان و افت تولید میشود.

تاثیر برنامه نوری در تخمگذاری بلدرچین:

اجرای یک برنامه نوردهی صحیح و مناسب برای بلدرچین ها بسیار حیاتی و مهم است. به طور کلی بهتر است برنامه نوری را از قبل از دوران تولید داشته باشیم به طوری که در آغاز رشد در حدود۶۰تا۷۰ لوکس باشد و در هفته سوم به ۱۰ لوکس افزایش یابد و مدت روشنایی اعمال شده نیز حداقل ۱۶ تا ۱۸ ساعت باشد.

قابل توجه است که طبق برخی تحقیقات انجام یافته گروهی از پرورش دهندگان بلدرچین تا ۲۳ ساعت نوردهی را اعمال مینمایند و حتی در بعضی از مزارع صنعتی پرورش بلدرچین ایتالیا از برنامه ۲ساعته نوردهی استفاده میشود. باید درنظر داشت که در هرحالت جهت دستیابی به حداکثر میزان تخمگذاری بلدرچین،اعمال برنامه ۱۶الی۱۸ ساعت روشنایی ضروری است . همچنین مفیداست بدانید براساس برخی گزارش ها اعمال۲ساعت نوردهی سبب تسریع بلوغ جنسی میگردد در حالی که۱۶تا۱۸ ساعت نوردهی باعث تاخیر در بلوغ جنسی میشود.

قفس بلدرچین مهمترین عامل تاثیر گذار در تخمگذاری بلدرچین:

تجهیزات مناسب نگهداری بلدرچین  باید حداقل استاندارد های لازم را داشته باشد.استفاده از یک قفس غیر اصولی میتواند تمام ضحمات شما را از بین ببرد. شیب نامناسب قفس ها باعث صدمه به پوسته تخم ها میشود. طراحی صحیح شیکه هاو فاصله طبقات و باکس ها از همدیگر در هوادهی به بلدرچین ها اثرگذار است. استفاده از سینی های مناسب تخلیه کود مانع تماس کود با دانوری های طبقات پایین دست میشود.

 

 

 

برای استعلام قیمتو مولد بلدرچین و دان آن هم چنین دریافت مشاوره با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.در شرکت آریا منتخب پاسخگوی تمام سئولات شما هستیم

کارشناس فروش/۰۹۱۳۱۰۰۷۶۸۹

کارشناس فروش/۰۹۱۳۱۰۰۵۸۳۶

دفتر فروش/۰۳۱۳۴۴۱۹۸۷۹

کارشناس فروش/۰۹۱۲۳۹۶۸۶۷۱

کارشناس فروش/۰۹۱۲۱۹۸۶۶۵۱

————————————————————————————–

با مدیریت جناب آقای اسماعیل عباسی

*
*

20 + 15 =